Obě pracoviště jsou na sobě závislá, dělí je sedm kilometrů. Právě vzdálenost a stáří porodnice na Obilním trhu, která má přes 130 let, je největší problém. Jedním z prvních kroků, jenž vede k výstavbě nového areálu, je vylepšení stravovacího provozu. „To by mělo začít po dvacátém únoru," řekla Deníku mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá.

Součástí rozsáhlého projektu, který také úzce souvisí s výstavbou nové porodnice a budovy Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie, je podle mluvčí Plaché i vybudování nové ústavní lékárny. „Stavba může začít ještě koncem letošního roku. Pak už navazuje stavba Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie a následně porodnice," nastínila mluvčí. U projektu nové porodnice nyní doplňují žádost o společné územní a stavební řízení.

Ředitel Fakultní nemocnice Brno Ivo Rovný.
Šéf FN Brno: v kapitalismu nelze poskytovat zdravotní péči s principy socialismu

V tomto týdnu se vyjadřovali k přípravné dokumentaci výstavby gynekologicko-porodnické kliniky radní Brna. „Je to běžný postup. Samozřejmě to podporujeme, takže jsme vydali souhlasné stanovisko,“ konstatovala primátorka Markéta Vaňková.

Vznik nové porodnice podporuje také ministerstvo zdravotnictví. „Nadále počítáme s uskutečněním této strategické investiční akce a vnímáme ji jako velmi důležitou," potvrdil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Ředitel bohunické nemocnice Ivo Rovný na konci minulého roku v rozhovoru pro Deník sdělil, že stavba by mohla začít v roce 2024.

Vedení nyní ujistilo, že harmonogram se zatím daří dodržovat. „S ohledem na to, o jak rozsáhlý jde projekt, který je složený z několika staveb v souhrnné hodnotě několika miliard, jsou komplikace očekávatelné. Vyvíjíme ale maximální úsilí k tomu, abychom harmonogram dodrželi," přikývla mluvčí Plachá.

NAVÝŠENÍ NÁKLADŮ NA STAVBU

Náklady na výstavbu porodnice zástupci nemocnice před časem vyčíslili na zhruba dvě miliardy korun, nyní počítají s navýšením. „Konkrétní ale můžeme být až po obdržení výkazu výměr od projektanta. Konečnou cenu pak určí výběrové řízení, jehož výsledek můžeme znát ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Věříme, že po turbulentní etapě ve vývoji stavebních cen se situace na trhu uklidňuje," sdělila Plachá.

Parkovací dům s kapacitou 372 míst vznikne u Dětské nemocnice v Brně.
Boj o místa u Dětské nemocnice Brno: parkovací dům mohou začít stavět už letos

Na hrazení nákladů se bude podílet i ministerstvo. „Spoluúčast je v tuto chvíli stanovena rozhodnutím o poskytnutí dotace a činí téměř 1,4 miliardy korun," vyčíslil Jakob.