Hlavní změnou je podle bystrckého starosty Tomáše Kratochvíla poskytování nájemní smlouvy na dobu neurčitou pouze těm nájemcům, kteří do pronájmu získají obecní byt, na který se váže dluh dvě stě tisíc korun a vyšší. „Doposud jsme neměli stanovenou žádnou hranici. Smlouvu na dobu neurčitou tak získali i ti nájemci, kteří uhradili dluh třeba jen pár tisíc," vysvětlil Kratochvíl.

Nové rozhodnutí bystrckého zastupitelstva ale může zrušit změna občanského zákoníku, kterou nyní projednávají poslanci. Diskutují o úpravě podob nájemních smluv. Ty by se nově se mohly prodloužit pouze dvakrát, pak by musel dát majitel nemovitosti nájemci smlouvu na dobu neurčitou. „Nevíme, zda zákon bude přijat a zda bude aplikován i na obecní byty. Pokud ano, tak by tento zákon byl výš než usnesení zastupitelstva," podotknul Kratochvíl.

Pronájem obecních bytů, na které se váže dluh například za neplacení předchozím nájemcem, je podle Kratochvíla oboustranně výhodný. Městská část má zhruba šestnáct set bytů, dohromady na nich eviduje dluh zhruba jeden milion korun. Žadatelé o tento typ bytů zase zaplacením dluhu zkrátí svou dobu čekání na přidělení obecního bydlení. „Dluh potom můžou po dlužníkovi vymáhat místo nás. My zase snižujeme počet a částku dluhů na absolutní minimum," konstatoval bystrcký starosta.

O pronájem bytů, na které se váže dluh, je obecně nižší zájem. Ze všech žadatelů, kteří se o tento typ bytu přihlásí, pak městská část vybere toho, kdo získá nejvíce bodů. Ty se zájemcům přidělují například na základě toho, jak dlouho jsou již zapsáni do pořadníku na obecní byty či na počtu dětí.

S novými úpravami částečně souhlasí i opozice

Další změnou v přidělování obecních bytů, kterou bystrčtí zastupitelé ve středu odsouhlasili, je zvýhodnění pracujících žadatelů. Zatímco v první a druhé skupině zájemců je toto kritérium povinné, u třetí skupiny zájemců jej zástupci bytového odboru v Bystrci nijak neposuzovali. Do skupiny pracujících spadají také rodiče na mateřské dovolené a studenti do šestadvaceti let. Nově za toto kritérium získají v přidělovacím systému deset bodů.

S novými úpravami částečně souhlasí také bystrcká opozice. „Já jsem hlasoval pro změnu pravidel, protože se mi zdají lepší než ty stávající. Požadovali jsme ještě další dílčí změny, se kterými jsme ale neuspěli. Přesto koalice přislíbila, že bude ochotná se o nich do roka ještě pobavit," sdělil redaktorce Deníku opoziční zastupitel Jan Suchý.

Opoziční zastupitelé podle Suchého požadovali například zvýhodňovat žadatele i se třemi dětmi a ne pouze se dvěma, jak je tomu doposud. „Náš zásadní požadavek byl nepronajímat byty na dobu neurčitou. Tyto byty v praxi nelze vypovědět nebo zjistit, jestli dotčený nájemce nevlastní jinou nemovitost. To totiž musí při prodlužování smluv vždy dokládat," dodal Suchý.

V pořadníků na obecní byty v Bystrci je v kategorii jedna, tedy ve skupině žadatelů o byt 2+1 a větší, sedmaosmdesát žadatelů. O tyto byty můžou žádat pouze rodiče s dětmi, pracující a obyvatelé Brna. Zájemců o bydlení z kategorie dva, kam spadají byty 1+1 a menší, je v současné době sto devatenáct. Přihlásit se můžou pracující obyvatelé Brna do šestatřiceti let, kteří nemají děti. Ve zbývající skupině, kterou městská část uspokojuje jako poslední, a kam spadají žadatelé nesplňující podmínky z předchozích dvou kategorií, je sto čtyřiačtyřicet zájemců.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Start modernizace nádraží v Brně zpestřil ministr Kupka recitací Skácela

Slavnostní zahájení modernizace nádraží v Králově Poli doprovodilo o neobvyklé vystoupení ministra Martina Kupky. | Video: Deník/Michal Hrabal