Jak už Brněnský deník Rovnost dříve informoval, nová pravidla zavádí několik bytů se zvýhodněným nájemným a také stanovují minimální nájemné. „Rozhodli jsme se ho zavést kvůli tomu, aby městské části nepronajímaly byty za podnákladové ceny,“ vysvětlil Hladík.

Byty v brněnských Kohoutovicích. Ilustrační foto.
Radní navrhli spodní hranici nájmu. Obecní byty v Brně zdraží

Na mysli měl například Vinohrady, kde městská část pronajímá byty za třiačtyřicet korun. Nově by tamní nájemníci měli platit skoro dvojnásobek. Pravidla ale budou platit jen pro nové nájemníky, stávajících se netýkají.

Pravidla se nelíbí opozici. Například občanský demokrat Robert Kerndl kritizoval právě minimální cenu za metr čtvereční. „Městské části, které byty spravují, ví určitě lépe, než magistrát, na jakou úroveň mohou s nájemným jít a co se jim vyplatí,“ poznamenal.

Sociální demokrat Oliver Pospíšil kritizoval nová pravidla pro startovací byty pro mladé rodiny. „Podle současných pravidel mají nárok na zvýhodněné bydlení na tři roky s možným dvouletým prodloužením. Nová pravidla ale umožňují jen rok navíc,“ kritizoval.

Lidé si nakoupili v nové pasáži na brněnském Zelném trhu. Otevření tržnice v budově se však zpozdilo.
Nová tržnice: lidé si zkrátí cestu pasáží, s nákupy si počkají do července

Pravidla, které zastupitelé v úterý většinou třiceti hlasů z pětapadesáti, začnou platit od září, účinné budou od října.