V uplynulém týdnu krajští hygienici zaznamenali 585 nových případů nákazy koronavirem. „V týdnu mezi dvacátým a šestadvacátým červnem jich bylo skoro čtyři sta. Počátkem měsíce pak počty infikovaných činily kolem dvou set za týden,“ uvádí web ministerstva zdravotnictví.

Lidé na jihu Moravy již přestali být ostražití, i když s návratem viru počítají. „Covid tu s námi bude, ale léto bez respirátorů a omezení jsme nejspíš přivítali všichni. Uvidíme, co přinesou další měsíce,“ podotkla například Marta Bartošková.

Nová vlna tak pomalu nastupuje zhruba o dva měsíce dříve než v předchozím roce. Loni se totiž počty nově nakažených ve stejném období pohybovaly kolem šedesáti případů týdně. Nárůst počtu nemocných je tak zhruba desetinásobný.

Ilustrační foto.
Vlak srazil ženu v Žabčicích, nehoda omezila provoz mezi Brnem a Břeclaví

Podle přednosty Kliniky infekčních chorob Petra Husy se situace začíná jevit jako vážná. V plné síle by totiž covid mohl propuknout již v srpnu nebo září. Co do počtu nakažených by tak blížící se vlna mohla být rekordní, neboť v začínají převládat subvarianty covidu s označením BA.4 a BA.5. „O subvariantách viru víme, že jsou až desetkrát nakažlivější, což je velice alarmují zpráva,“ upozornil Petr Husa.

Na druhou stranu je stále řeč o subvariantách covidu s označením omikron, který podle dosavadních zkušeností není tak nebezpečný jako jeho předchůdci a projevy u většiny populace připomíná běžné respirační onemocnění. Vysoké počty nakažených tak nutně nemusí znamenat vysoké počty hospitalizovaných. „Zhoršující se situaci vnímáme a připravujeme nějaké nové věci ohledně očkování. Nicméně množství hospitalizovaných činí v celé republice nějakých sto padesát lidí. To není vysoké číslo. Skutečnost, že na podzim nějaká vlna přijde, však samozřejmě vnímáme všichni. Nikdo však zatím nedovede předpovědět, jak silná a velká bude, proto těžko činit konkrétní přípravné kroky,“ vysvětlil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Muž se po skoku do vody topil, předtím měl vypít deset piv.
Po deseti pivech skákal v Brně do vody. Topící se muž potřeboval záchranu

Ačkoli jsou převládající subvarianty více odolné vůči očkování a protilátkám navozeným předchozími onemocněními, je podle doktorů vakcinace stále nejúčinnější cestou, jak se proti onemocnění chránit. Lékaři proto doporučují očkování nejen třetí, ale i čtvrtou dávkou, aby obrana proti infekci byla co nejdříve a na co nejvyšší úrovni. „Stále platí, že očkování výrazně snižuje pravděpodobnost, že se nakažení dostanou s těžkou formou do nemocnice a na jednotky intenzivní péče. Už ve vlně, která byla vyvolaná mutací omikronu, bylo jasně vidět, že naprostá většina lidí, kteří k nám přichází, jsou lidé nedostatečně očkovaní, buď vůbec, nebo jen očkovaní dvěma dávkami,“ doplnil Husa