Město chce pro novou čtvrť, ve které bude žít až šest a půl tisíc Brňanů, vybudovat nejprve infrastrukturu. Jedním z kroků je právě výstavba školy a školky. „Považujeme to za vzor toho, jak by se měla rozvíjet spolupráce mezi Brnem a developery," vysvětlil náměstek primátorky René Černý. Podle jeho slov je důležité, aby se základní a mateřská škola nezačala stavět až několik let poté, co bude nová čtvrť obydlená.

Součástí vítězného architektonického návrhu jsou tři budovy, obklopené veřejným prostranstvím s prostupností pro pěší. Přízemí základní školy s dvorem bude možné zcela otevřít. Školka bude mít vlastní vstup a dětem nabídne chráněnou předzahrádku s herními prvky. Ve třetím objektu je zasazená i střední škola se sportovním, společenským a gastronomickým zázemím. Prostory by zde mohly sloužit také pro administrativu nebo pro úřad městské části. Tvůrci návrhu s názvem Školy 21. století pro město 21. století jsou SOA architekti, kteří mimo jiné už dříve navrhli Základní školu Amos pro Psáry a Dolní Jirčany.

Smuteční síň v Židenicích.
Smuteční síň v Židenicích opraví do dvou let. Nyní soutěží firmu

Odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna na projektu ocenila mimo jiné vypracování podle pasivního energetického standardu. „Budovy budou využívat tepelná čerpadla i fotovoltaické panely. Řešení budov je využitelné pro výuku, ale také komunitně trávený čas místních," vyzdvihl návrh městský architekt Michal Sedláček. Chybět by podle něj nemělo ani hospodaření s dešťovou vodou.

Zdroj: Youtube

Na vítězi soutěže se město, městská část Brno-Židenice, Kancelář architekta města Brna i vedení Nové Zbrojovky shodlo jednohlasně. „Ještě předtím, než jsme požádali o stavební povolení na první byty, jsme chtěli mít jasno o podobě základní školy, školky i přilehlých prostranství," popsal projektový manažer Nové Zbrojovky Jan Růžička. Stěžejní je podle něj také návaznost s výstavbou páteřní dopravní a technické infrastruktury nebo protipovodňových opatření.

Školská zařízení bude zřizovat městská část Brno-Židenice. „Školka nabídne budoucím obyvatelům nové čtvrti dvě třídy pro maximálně pětadvacet dětí. Základní škola pak bude mít kapacitu až osm set deset dětí," vyjádřil se starosta Židenic Petr Kunc. Základní škola bude bezbariérová. Na prvním stupni bude patnáct kmenových učeben, na stupni druhém pak dvanáct univerzálních.

Celková cena této etapy výstavby bude šest set až sedm set milionů korun. Všechny soutěžní návrhy včetně jejich fyzických modelů budou k vidění na začátku příštího roku přímo v areálu Nové zbrojovky v budově bývalé kotelny.