Do třetí etapy pak vstoupí obnova lesoparku v Čertově rokli, terénní úpravy začnou koncem dubna. „Mají za cíl zajistit zadržování vody v zeleni a zabraňovat odtoku do kanalizace. Proto je třeba chodníky s prudším spádem přerušit žlábky, které odvedou vodu buď přímo do zeleně, nebo do zasakovacích jam,“ nastínila plán radní Brna-severu pro životní prostředí Marie Kselíková.

Problém se sesouváním půdy řeší městská část dlouhodobě. „Ve svazích, kde již začalo nebo hrozí sesouvání zeminy, zbudujeme plůtky vytvářející kaskádovité záhony. Následně je osadíme keři, které svými kořeny pomohou zpevňovat svah. To však zatím odkládáme na podzim, kdy je v rokli více vláhy, zeleň se pak lépe ujme,“ doplnila Kselíková.

Pohled na husovický kostel v Brně.
Nové pohledy na Brno: chystají obnovu "zdivočelého" Husovického kopce

Kromě Čertovy rokle se lidé dočkají nové výsadby také v předzahrádkách bytových domů, konkrétně v ulicích Heleny Malířové a Brechtově. Kvůli špatnému stavu některých stromů je pracovníci Veřejné zeleně města Brna odstraní, náhrada není z důvodu plynovodu, vodovodu a kanalizace v plánu.

Ve Vysokých Popovicích vylovili v sobotu tamní nádrž Žleby.
Zlatá ryba? Ne, jen kapr! Ve Vysokých Popovicích slovili nádrž v Doubí

Suché stromy z nedávných výsadeb brzy zmizí z Husovického kopce, na nějž městská část aktuálně zpracovává plán obnovy. Stejně jako v Čertově rokli bude i v tomto případě součástí opatření pro zadržování vody, které je v místě zásadní. „Husovický kopec je krásný, část je divoká, část zase kultivovaná. Myslím, že mu revitalizace moc pomůže. Snad se podaří zanechat dostatečnou divokost místa, má své kouzlo,“ podotkla například Jitka Svobodová.

Pět dubů, pět javorů a tři jírovce ozdobí černopolské Schreberovy zahrádky, v obnově zeleně budou dělníci pokračovat v Zemědělské ulici naproti Mendelovy univerzity. Deset stávajících topolů nahradí ve středovém pásu jerlínem japonským, v krajových pásech vysadí sloupové duby.