POLICEJNÍ RAZIE. Na radnici Brna-středu zasahovali na jaře kvůli podezření z korupce při veřejných zakázkách z minulého volebního období policisté. „ODS byla tehdy v opozici, problémy ale muselo řešit nové vedení. Přijali jsme řadu opatření, aby se situace nemohla opakovat,“ podotkl starosta Vojtěch Mencl. Jedním z nich je například zadávání zakázek přes specializovaný server. Jak vyšetřování dopadne, bude jasné v následujících měsících.

Vedení Brna-středu se mezitím zaměří na stav městských bytů. Opravu potřebuje více než šedesát procent z nich. „Chceme uvolnit prázdné byty bez nutné kompletní rekonstrukce nájemníkům, aby si je opravili na vlastní náklady. Ty poté odečteme z nájmu,“ sdělil starosta Mencl. Právě situaci s bydlením ale kritizuje opoziční zastupitelka Jasna Flamiková. „Koalici vytýkáme, že nepodporuje sociální bydlení, i když má velký bytový fond,“ vzkázala.

V sobotu se Brňanům otevřela curlingová hala v areálu Nové Zbrojovky.
VIDEO: Curling si Brňané od soboty zahrají v nově otevřené hale v Nové Zbrojovky

ŠPATNÁ STATIKA. Loňské sucho zadělalo na starostiv Židenicích. Pokles spodní vody způsobil domům na sídlišti Juliánov problémy se statikou. „Museli jsme rychle řešit problémy ve stěnách. Povolali jsme statiky, výzkumníci měří pohyby svahu i domů,“ reagoval starosta Aleš Mrázek. Za stěžejní označil správu a opravu bytového fondu. „Zrenovovali jsme bytová jádra na juliánovském sídlišti a chystáme se na další domy,“ uvedl. Pozornost směřuje i k parkům a hřištím. „Uvítal bych více možností k venkovnímu cvičení. Je jich pomálu, většinou navíc na okraji naší části,“ vytkl opoziční zastupitel Jiří Kyjovský.

BEZ PROSTŘEDNÍKA. Byty jsou nejskloňovanějším tématem rovněž v Žabovřeskách. Vedení tamní radnice v čele se starostkou Lucií Pokornou ukončilo smlouvus firmou Bytasen, jež byty spravovala. „Na údržbu přijímáme nové zaměstnance. Domluva s nájemníky je bez prostředníka efektivnější,“ prohlásila Pokorná. Problém naopak nastal s vizí komunitního bydlení pro penzisty. Obyvatelé s výstavbou nesouhlasili.

Rozhovor na konci týdne s Pavlem Škarvadou.
Má špatný dopad na obce v trase silnice, říká kritik k bystrcké trase D43

ROZPAD KOALICE. Už druhé vedení v tomto volebním období mají jako jediní v Brně obyvatelé Černovic. Původní koalice ztroskotala na sporu o podobě rozpočtu. Nástupci se zaměřují na dlouhodobý rozvoj. „Patří do něj revitalizace parku v Řehořově ulici. Chceme zvelebit i sad v Turgeněvově ulici,“ vyjmenoval starosta Ladislav Kotík. Komplikace jsou ales udržováním veřejných míst nebo zeleně.

OLDŘICH HALUZA
MAREK HADRBOLEC