Většina pozemků je nyní totiž určená pro veřejné prostranství. „Společnosti Brno New Station Development jsou proto k ničemu. Po stavbě nového nádraží však může nastat tlak na změnu územního plánu, což by mohlo mít za následek znemožnění rozvoje jižního centra tak, jak ji město plánuje,“ kritizoval Robert Kotzian z hnutí Brno+.

S nutnými úpravami územního plánu nájemce počítá. „Dbáme na to, aby nedošlo ke zmenšení zelených ploch. Chceme jen, aby tam, kde by to do budoucna bylo nevhodné, ji přesunout jinam,“ popsal za Brno New Station Development Radim Světlík.

Ples jako Brno 2019.
Ples jako Brno zahájila nejkrásnější žena světa. Richardův otisk přebily hodinkyRáz středu města ale měnit neplánuje. „Je potřebné plochy uspořádat jiným způsobem. Mohly by tu vzniknout kromě zeleně i byty, kanceláře a služby pro ty, kteří v těchto oblastech budou bydlet. Teď bude záležet na tom, jak se dohodneme na úpravě územního plánu,“ dodal.

Změna územního plánu

- Brno New Station Development má na čtyřicet let pronajaté pozemky od Benešovy ulice po Křídlovickou od Českých drah.
- Developer tam plánuje v budoucnu vystavět byty, park, kanceláře či místo pro kulturu. Proto je ale nutná změna současného územního plánu.
- Kvůli tomu ji kritizuje Robert Kotzian z hnutí Brno+.
- Vedení města zatím konkrétní žádost o změnu územního plánu nemá.

Kotzianovu kritiku Světlík odmítá. „Není možné investovat do rozvoje jakékoli nemovitosti a poté ji dát všanc všem. To je nesmysl,“ reagoval.

Právě kvůli změnám v územním plánu vyzval Kotzian vedení města k rychlému zásahu. „Chceme, aby město tlačilo na stát a České dráhy, aby se společnost Brno New Station Development pozemků vzdala, a aby byly vyňaty z nájemní smlouvy,“ řekl.

Nic konkrétního však brněnští radní momentálně neřeší. „Žádost o podobnou změnu využití ploch nemáme,“ řekl radní pro územní plánování Filip Chvátal.

Brno New Station Development má pozemky včetně výpravní budovy nádraží v nájmu od Českých drah na čtyřicet let. Jak už Brněnský deník Rovnost informoval, plánuje společnost také proměnu výpravní haly v centru města.

Brněnská kasárna v Černých Polích.
Vojáci je dávno opustili. Brněnská kasárna místo jistoty bezpečí budí spíš hrůzuPodle Českých drah může stomilionová proměna haly začít už v prvním čtvrtletí letošního roku. Přibude jídelní část i nové pokladny včetně noční. Developer nechá opravit také toalety pod odbavovací halou.