I proto Krejčiřík zřejmě své plány odloží. „Navíc šíleně stoupla hypotéka, takže jsem si koupi zatím rozmyslel,“ řekl mladík.

Přesně před rokem stál nový brněnský byt v nabídce o milion korun méně než nyní. Meziročně se tak jedná o zdražení v průměru o sedmadvacet procent.

Areál bývalých kasáren v brněnských Židenicích se promění v moderní policejní komplex.
Původně vojáci, nově policisté: Kasárna v Židenicích promění v nové sídlo

Ceny bytů v Brně:
1+kk: 3 935 000 Kč (35 m²)
2+kk: 5 765 000 Kč (54,5 m²)
3+kk: 7 980 000 Kč (80,5 m²)
4+kk a více: 11 430 000 Kč (114,4 m²)
1. čtvrtletí 2021: 109 000 Kč za 1 m²
4. čtvrtletí 2020: 96 000 Kč za 1 m²

Nejlépe se v uplynulých třech měsících v Brně prodávaly garsonky, které zdražily dokonce o čtyřiatřicet procent. Zájemci si na ně musí našetřit necelé čtyři miliony korun. „Na vlastní byt každé další tři měsíce nedosáhne větší procento lidí střední třídy a ve velkém budou obyvatelé přecházet do nájemního bydlení,“ upozornil ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý.

Podle něj tento trend podporuje skupování bytů velkými hráči a nemovitostními fondy. „Běžní lidé se zájmem o vlastní nemovitost se budou i nadále stahovat za hranice Brna,“ konstatoval Veselý. Například na Brněnsku se průměrná cena drží na třiašedesáti tisících korun za metr čtvereční, což je o více než třetinu méně.

Nedostatečná výstavba

Navýšení cen způsobila především dlouhodobě nedostatečná výstavba, což kritizuje Asociace brněnských architektů a stavitelů. „Převis poptávky po nových bytech nad jejich nabídkou je dokonce takový, že jsou projekty často téměř vyprodané pár dní po jejich zveřejnění v inzerci,“ sdělil za asociaci Marek Vinter.

Zástupci asociace také napsali otevřený dopis Magistrátu města Brna. Podle radního města pro územní plánování Filipa Chvátala je výstavba nových bytů jednou z hlavních priorit nového územního plánu. „Jsou tam přestavbové zóny původních brownfieldů ve vnitřním městě, jako je například Zbrojovka, Mosilana, Šmeral a Jižní Centrum nebo poměrně velké lokality v Černovicích, Bosonohách a Králově Poli,“ vyjmenoval Chvátal.

Areál VUT na Kraví hoře v Brně, kde upravený návrh nového územního plánu města vymezuje plochu veřejné vybavenosti, která je určená konkrétně pro městskou nemocnici.
Zpřístupní část areálu na Kraví hoře: otevře se lidem, hvězdárna rozšíří park

Odborníci v souvislosti s krizí očekávali, že kupní síla alespoň mírně klesne, což se nestalo. „Nastal druhý efekt. Z nemovitostí se stávají investice. Každý, kdo může, si koupí v uvozovkách cokoliv. V nejbližší době zpomalení růstu cen neočekáváme,“ podotkl ekonom Petr Pelc.