Rozsudek si zatím může investor i odpůrci stavby přečíst jen na úřední desce, kde od minulého týdne visí. „Je pravda, že Krajský soudu v Brně zrušil územní rozhodnutí povolující stavbu bytových domů v Horníkově ulici. Vzhledem k tomu, že šlo o neveřejné zasedání a zatím bylo jeho jediným výstupem vyvěšení zkráceného znění, nelze se prozatím k odůvodnění tohoto rozsudku blíže vyjádřit,“ uvedla mluvčí brněnského Krajského soudu Miroslava Sedláčková.
Podle Milana Štefance z ekologického sdružení Nesehnutí ale čerstvé rozhodnutí soudu potvrdilo, že povolení stavby je v rozporu se zákonem. „Nyní je povinností líšeňského stavebního úřadu, aby proti přípravě černé stavby zakročil. Státní orgány i policie mají jedinečnou příležitost jí zabránit ještě dříve, než škody napáchané jejím uskutečněním budou nevratné,“ tvrdí Štefanec.
Plánovanou výstavbu v Horníkově ulici kritizují odpůrci projektu už od roku 2007, kdy stavební firma odkoupila od rodiny Belcredi pozemek. Bytovkám a ubytovně, které mají na něm vzniknout, padl loni v červnu za oběť borový hájek. Magistrát a líšeňské úředníky, kteří vykácení povolili, vzápětí zaplavily protesty řady lidí. A zástupci sdružení Nesehnutí poslali několik stížností kromě Krajského soudu i na Ministerstvo životního prostředí i České inspekci životního prostředí.
Legální stavba
Kontroverzní stavba přesto letos započala. „Zatím jsme postavili jen kousek silnice. V pokračování stavby ale z právního hlediska nevidím problém, máme samozřejmě patřičná povolení,“ řekl architekt Jan Makovský z developerské firmy Amista, pro kterou projekt připravuje firma Qary.
A zákon mu podle všeho skutečně dává za pravdu. „Je možné, že Krajský soud v Brně skutečně zrušil územní rozhodnutí. Na průběh stavby to ale žádný vliv zatím mít nemůže,“ upozornila vedoucí Odboru územního a stavebního řízení brněnského magistrátu Eva Řehořková.
Stavba totiž získala takzvaný certifikát autorizovaného inspektora, který investorovi umožňuje stavět i bez stavebního povolení. A přestože postup inspektora Milana Teigisera nedávno zkritizovala zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, jím vydaný certifikát stále platí. Na popud Nesehnutých se případem zabývá i Nejvyšší správní soud. „Zatím ale certifikát nikdo nezrušil,“ potvrdila Řehořková.
Zda bude výstavba v Horníkově ulici skutečně pokračovat, přesto jisté není. „Jednoznačně chceme projekt udržet při životě. Abychom ale získali na výstavbu bankovní úvěr, musíme najít zájemce přibližně polovinu bytů. A to se nám zatím nepodařilo,“ podotkl Makovský.