Planeta, Civilizace, Člověk, Mikrosvět a Herna. To nejsou názvy kapitol encyklopedie, která mezi ostatními svazky v knihovně leží už měsíce bez povšimnutí. Jmenuje se tak pět expozic projektu, který má do dvou let proměnit omšelou budovu pavilonu D na brněnském výstavišti v unikátní vědecké centrum. Badatelé se v něm před zraky obyčejných smrtelníků neukryjí za dveřmi laboratoří. Chtějí totiž lidem dokázat, že dveře do světa vědy nejsou před nikým zavřené. A vtáhnou návštěvníky rovnou do děje.

Projekt interaktivního vědeckého střediska pojmenovaný Moravian Science Centre Brno představí celkem pět stálých expozici, na jejichž vzniku teď pracuje skupina vědeckých pracovníků z brněnských univerzit a české Akademie věd.

Žádní hlídači

A vědci budou mí na starosti i program, který muzeum nabídne. „Zaměstnanci, kteří budou v centru pracovat, nebudou žádní hlídači vystavovaných předmětů. Jejich úkolem je připravovat pro návštěvníky výuku, při níž exponáty prakticky využijí,“ vysvětlil koordinátor projektu Ivo Minařík.

Zatímco v oddíle nazvaném Herna se lidé seznámí se základními fyzikálními principy, expozice Planeta jim představí Zemi, vodu a vzduch. Část s názvem Civilizace se člení na pododdíly domov, sídla a doprava. V oddíle nazvaném Mikrosvět se lidé doví, jak vypadá molekula nesoucí lidskou genetickou informaci, jak pracují mikročipy, a co jsou to nanočástice. A expozice pojmenovaná Člověk se zaměří na lidské tělo. „Uvažujeme například nad tím, že v ní návštěvníkům představíme průchozí model srdce. Kromě stálých expozic ale počítáme také s výstavami dočasnými. Nebude chybět zázemí, kde se lidé občerství. A také koutek pro děti,“ dodal Minařík.

Tvůrci projektu doufají, že ročně centrum navštíví kolem dvou set tisíc lidí. A i když je projekt otevřený kterémukoliv návštěvníkovi, vzniká hlavně kvůli mladým lidem. Má totiž k vědě přitáhnout pozornost žáků základních a středních škol. „Naším cílem je posílit zájem o studium technických oborů, které jsou pro studenty často méně atraktivní než obory humanitní,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Václav Božek.

Krajští radní ve čtvrtek schválili smlouvu, podle které kraj spojí síly s vedením Brna. A společně s městem chce kraj podpořit fungování projektu v prvních pěti letech provozu. „Schválená je i smlouva o spolupráci s podobným projektem v Plzni. A připravuje se žádost o podporu z Evropské unie. Na konci června ji postoupíme ministerstvu školství,“ uvedl Božek.

Pokud projekt Moravian Science Centre Brno uspěje, poputuje díky němu do Brna bezmála šest set milionů korun. Zhruba třetinu z toho bude stát budova pavilonu D, kterou chce projekt odkoupit od brněnského výstaviště. „S jeho odprodejem jsme počítali už delší dobu. Z hlediska výstavní plochy už dávno nevyhovuje současným požadavkům. Kvůli tomu jsme začali už před časem uvažovat nad tím, jak jinak tyto prostory využít,“ potvrdil mluvčí brněnského výstaviště David Pokorný.

Chaloupko, ke mně

Zbytek peněz spolkne vybavení centra a zbudování expozic. Ale také kompletní rekonstrukce pavilonu. Budova je totiž zchátralá. Změnit se má především vstup. „Pavilon se v současnosti točí zády k hotelu Voroněž. Protože k centru chceme přitáhnout pozornost, musíme ho podobně jako chaloupku v pohádce o Mrazíkovi otočit,“ vysvětlil architekt Vladimír Pacek, který má pavilonu vtisknout novou tvář.

Zadní část budovy proto ozvláštní organicky tvarovaná nástupní rampa. A přibude zastřešení autobusové zastávky v podobném stylu. „Předpokládáme totiž, že centrum budou často využívat školní třídy,“ podotkl Pacek.