U zástavy srdce je důležitá rychlost. Včasná defibrilace výrazně zvýší šanci na život. „Pomoc do pěti minut zvýší naděje na přežití o více než devadesát procent. Proto jsme se rozhodli pokrýt i prstenec vzdálenějších městských částí, jako jsou třeba Líšeň nebo Žebětín,“ řekl náměstek primátora Petr Hladík.

Defibrilátory jsou na veřejných budovách v celém kraji. Lidé je najdou ve speciálních boxech. „Denně nám pomáhají a zachránili jsme tak desítky životů. Nakupujeme jich v kraji dalších třicet. Chceme, aby byly všude tam, kde je delší dojezdová doba,“ uvedl ředitel jihomoravských záchranářů Milan Klusák.

Debata s prezidentskými kandidáty na ZČU
Kraj čekají návštěvy další prezidentských kandidátů

Nejvíce nových přístrojů v pátek dostala městská část Brno-střed. „Jsme rádi, že můžeme rozšířit jejich pokrytí. V New Yorku je šance dostat se k defibrilátoru asi čtyři minuty. Doufám, že se tomu brzo přiblížíme,“ sdělil starosta Martin Landa.

První zařízení jsou v Brně už od roku 2012. „Původně jsme z dotačních prostředků pořídili třináct přístrojů. Nyní jsme je platili z vlastních peněz a stály více než půl druhého milionu korun,“ dodal Hladík.

ONDŘEJ KALOUD

Ilustrační foto
Jiným ženám pomáhají k mateřství. Klinikám chybí dárkyně vajíček