Nespokojení lidé z novolískovecké Koniklecové ulice založili kvůli problémům i spolek. „Chceme do stavby ještě zasahovat. Chystáme aktuálně také dva kulaté stoly,“ informoval za spolek Josef Skopalík.

Přestože výstavbu domů, proti které lidé protestují, prosazují zástupci města, připouští nyní náměstek pro územní rozvoj Martin Ander, že konečnou stavbu mohou místní ovlivnit. „Je na místě projekt upravovat tak, aby byl přínosný i pro lidi, kteří tam bydlí. Musíme se u výstavby snažit, aby z ní i současní obyvatelé měli výhody, jako je lepší parkování nebo nová občanská vybavenost třeba v podobě školek či parků,“ prohlásil. Poprvé se s lidmi setká u kulatého stolu třináctého července.

Co lidem vadí
• Obyvatelé Nového Lískovce nesouhlasí s výstavbou na Kamenném vrchu, třeba kvůli zhoršení dopravy. Rozhodnou v podzimním referendu.

• V Bohunicích podepisují lidé dvě petice. Proti změně územního plánu areálu bývalé školy a pro výstavbu rodinných domů.

O vývoji na Kamenném vrchu budou hlasovat místní v podzimním referendu. Poslední slovo budou mít brněnští zastupitelé.

V brněnských Bohunicích vznikly hned dvě petice. Opoziční zastupitelé kvůli možné výstavbě v areálu bývalé zahradnické školy v ulici Lány usilují o změnu územního plánu, starosta Antonín Crha ji odmítá.

Opoziční zastupitel Robert Kotzian navrhuje stavbu rodinných domů místo bytovek. „Je to řešení, které Bohunicím neuškodí a je vhodné i pro soukromého developera, který areál vlastní,“ odůvodnil.

Kotzian proto zorganizoval petici. „Část areálu může odkoupit město, které ji využije jako rekreační oblast,“ dodal.

Ilustrační foto.
Provizorní most v Zábrdovicích? Lidé o něj usilují i peticí

Podle bohunického starosty Crhy je však návrh nebezpečný. „Povolíme výstavbu rodinných domů a od toho už je jen malý krok ke změně územního plánu na zvětšení bytové výstavby. Ulice, na kterou je areál napojený, by takovou zátěž nezvládla,“ varoval. Starosta proto připravil vlastní petici proti změně územního plánu, která výstavbu domů neumožní.

Kolik podpisů zatím sehnal, Crha neví. Naproti tomu Kotzian odhadl, že jeho petici podepsalo zhruba dvacet lidí.

Územní plán s ohledem na chystanou výstavbu bytových domů projednávali bohuničtí zastupitelé už loni v září. Kotzian s ní tehdy nesouhlasil. „Nebyla vyřešená dopravní obslužnost,“ vysvětlil nyní.

Ilustrační fotografie.
Internet v tramvaji. Brněnská doprava dohání regionální