Předložený plán vzbudil vlnu nevole hlavně v městských částech Tuřany a Slatina, kde se lidé obávali zvýšení už nyní značné dopravní zátěže hlavně v lokalitě Řípské, Tuřanky a okolí.

Slatinští radní poslali na krajský úřad i zásadní nesouhlasné stanovisko. „Na tom, že letiště tento záměr stáhlo, je jasně vidět, že je naše práce oprávněná,“ oznámil Deníku Rovnost starosta Jiří Ides.

Letiště Brno plánuje stavbu dvou nových manipulačních hal. Ve Slatině se bojí zhoršení dopravní situace.
Nové haly na brněnském letišti: panují obavy z větší dopravní zátěže

Představitelé letiště chtějí stavbou vybudovat infrastrukturu pro obsloužení zásilek již teď dopravovaných do areálu v Tuřanech nebo z něj. „Připravovaný záměr splňuje veškeré zákonné požadavky, obsahuje akustickou i dopravní studii a samozřejmě je v souladu s územním plánem. Bohužel byl politizován nesprávným směrem," řekl mluvčí brněnského letiště Jakub Splavec.

Problematika neúnosné dopravy podle něj nevzniká v areálu u letiště, ale především na Černovické terase. „Naším cílem je naopak dopravu kolem letiště ještě více optimalizovat a její vliv na okolí snížit na minimum. Vždy jsme byli pro město i naše okolí partnerem. Proto jsme návrh prozatím stáhli a chceme najít společnou shodu," doplnil Splavec.

Záměrem se zabývali v lednu také brněnští radní. Náměstkovi primátorky Petru Hladíkovi například chyběly údaje o předpokládaném dalším rozvoji letiště a o etapizaci plánovaných staveb, zejména vzhledem k dopravě.

MICHAL HRABAL
JAKUB TRUČKA