Více místa pro znavené lidi i jejich odpadky. Tak bude vypadat náměstí Svobody v centru Brna už na konci letošního roku. Brněnští radní totiž vybrali firmu, která dodá další vybavení pro centrální náměstí.

Ve výběrovém řízení uspěla stavební a inženýrská firma Přemysl Veselý. „Dodá nové lavičky a koše, instaluje stojany na kola a vymění telefonní budky za jiné. Podle smlouvy na to mají čas do konce letošního roku. Město za to zaplatí přes tři a tři čtvrtě milionu korun,“ uvedl brněnský primátor Roman Onderka. Kromě toho náměstí Svobody oživí také nově vysázené stromy a zvýrazněný obrys kostela svatého Tomáše, který tam dřív stával.

Majitel vítězné firmy Přemysl Veselý v úterý odpoledne o úspěchu ve výběrovém řízení ještě nevěděl. Protože byl navíc v terénu, odkázal na svého podřízeného. „Stavba bude trvat tři měsíce. Brzdí to dodávka laviček, na které čekáme. Objednali jsme je totiž až ve Španělsku,“ řekl Petr Mráček ze stavební firmy.

Oslovení lidé na náměstí Svobody více laviček uvítají. „Procházím tu kolem a chtěla jsem si na chvíli sednout. Bohužel už nemám kam, všechny lavičky jsou obsazené,“ prohlásila krátce před polednem Eva Součková. Lidé si už dříve stěžovali také na nedostatek košů, které jsou prý navíc malé. Městská část Brno-střed tam proto instalovala vlastní plechové.

Kritiku šedý apelplac, jak náměstí Svobody po nedávné rekonstrukci přezdívají někteří Brňané, sklidil i z odborných architektonických řad. „Náměstí postrádá architektonický názor. Je řešené inženýrsky a chybí v něm přátelskost. Lidé mají problém cítit se tam dobře,“ tvrdí šéfredaktor architektonického časopisu Era 21 Osamu Okamura. Podle něj náměstí něco chybí a je „neslané a nemastné“.

Opoziční občanští demokraté, za jejichž vedení brněnského magistrátu opravy udělali, považují dodatečné úpravy za zbytečné. „Město náměstí nedávno za nemalé peníze zrekonstruovalo a další úpravy nepotřebuje. Myslím si, že zvýraznit obrys kostela, vysadit pár stromů a dát nové lavičky je za ty peníze nehorázné,“ prohlásil už před časem šéf klubu zastupitelů za ODS Leo Venclík.

Rekonstrukce náměstí Svobody se táhla od roku 2000 šest let. Město za dvanáct tisíc metrů čtverečních mrákotínské žuly, opravu mariánského sloupu a novou kašnu zaplatilo sto osmdesát milionů korun. Při opravách však město zapomnělo na autorská práva k veršům Jana Skácela, které vysázelo kolem kašny. Vdově po básníkovi se pak musel osobně omlouvat tehdejší primátor Richard Svoboda.