Dům číslo 16 uprostřed Mendlova náměstí, kam nyní lidé chodí do klenotnictví a drogerie, chtějí brněnští radní zbourat. Budova je podle nich ve špatném technickém stavu a oprava se kvůli chystané rekonstrukci celého Mendlova náměstí nevyplatí. Sousedí se stánky s občerstvením a novinami. Ze tří domů uprostřed náměstí jako jediný patří městu. A je také v nejhorším technickém stavu. „Jsou tam problémy se statikou a celá stavba je velmi zanedbaná,“ uvedl náměstek brněnského primátora Martin Ander.
Radní se proto museli rozhodnout, co s téměř opuštěným domem provedou. „Jednou z možností byla samozřejmě rekonstrukce, ale ta se vzhledem k plánované demolici celého bloku v centru náměstí rozhodně nevyplatí,“ vysvětlil Ander. Dům tedy za rok z náměstí zmizí. „Potřebujeme vypracovat demoliční projekt. Zbourat ho nebude jednoduché. Sousedí s dalšími činžáky. Bude zapotřebí ho rozebrat,“ upřesnil Ander.
Majitel dvou obchodů, které sídlí už sedmnáct let v přízemí zchátralého domu, zatím o chystané demolici nic neví. „O plánech města s Mendlovým náměstím se mluví už nejméně pět let. A celou dobu tu žijeme v nejistotě, jak to s našimi obchody dopadne,“ povzdechl si Ladislav Hloušek.
Začátek za rok
Na místě, které je pro Brňany díky velkému přestupnímu uzlu městské hromadné dopravy snadno dostupné, má Hloušek prostory od města pronajaté na dobu neurčitou. Před demolicí s ním proto radní musí dojednat podmínky vypovězení nájemní smlouvy. „Věřím, že se dočkám slušného přístupu. Do oprav pronajatých prostor jsem totiž investoval a podobné výhodné místo se dnes špatně hledá,“ vysvětlil podnikatel.
Stav městského domu podle něj navíc není tak špatný. „Máme tu sice praskliny, ale nezvětšují se,“ ukazuje Hloušek na zeď v rohu prodejny. Další patra domu jsou však opuštěná, okenice oprýskané a na omítce jsou vidět velké pukliny.
O osudu dvou sousedících budov, které mají soukromé majitele, budou brněnští radní ještě vyjednávat. Plány architektů na novou podobu jednoho z důležitých přestupních uzlů ve městě s nimi totiž nepočítají. „Proměna celého náměstí včetně zbourání celého bloku domů uprostřed je otázka až dalších pěti či deseti let,“ řekl Ander.
Už za rok na podzim se však Mendlovo náměstí může dočkat prvních oprav. V první fázi rekonstrukce, na kterou chce město získat dotace z Evropské unie, se totiž upraví jen vedení tramvajových a trolejbusových linek. Zastávky na náměstí pak budou přehlednější.
„Podle plánů trolejbusy pojedou podél kláštera oběma směry. Zbavíme se tak jednoho křížení jejich trasy s tramvají, a navíc můžeme prodloužit nástupní ostrůvky tramvaje číslo 1 tak, aby u nich mohly zastavovat i nové dlouhé soupravy,“ upřesnil Ander záměr města.
Podle původních odhadů se ovšem měl uskutečnit už letos na podzim. Zjednodušení přestupů na náměstí je přitom jedna z věcí, po kterých Brňané volají nejvíce. „Místní lidé se v tom množství různých zastávek vyznají, ale pro přespolní a turisty je to nyní opravdu zmatek,“ zhodnotila Brňanka Darhomíra Sedláková.