Jihomoravský kraj získá celkem jednatřicet čtyřvozových s 333 místy k sezení a šest dvouvozových jednotek se 146 místy k sezení. Mohou dosáhnout rychlosti až 160 kilometrů v hodině. „Všechny nám firma Škoda Group do konce dubna," řekl v úterý hejtman Jan Grolich. Původně měl všechny vlaky výrobce dodat už do konce roku. Na vině jsou komplikace kvůli covidu i válce na Ukrajině.

O nákupu rozhodli zastupitelé v roce 2020. Náklady činí 6,7 miliardy korun. Dotace z Evropské unie pokryje 5,5 miliardy, zbytek doplatí kraj ze svých peněz. „V rozpočtu pro rok 2023 počítáme s příjmem dotace 3,3 miliardy korun," uvedl Grolich. Výdaje na vlaky budou 4,3 miliardy korun, kromě dotace kraj rozdíl dokryje z úvěru.

Od začátku listopadu prochází Aqualand Moravia rekonstrukcí. Znovu otevřený má být v polovině prosince.
Modernizace Aqualandu Moravia: podívejte se do nyní opravovaných částí akvaparku

Ve vozech je velký prostor pro kočárky a kola. „Poličky nad hlavami jsou podélné, zlepšuje to přehlednost i vzhled interiéru. Na sociálním zařízení bude k dispozici přebalovací pult. Samozřejmostí je klimatizace, Wi-Fi a zásuvky na 230 voltů i USB porty," vyjmenovala už dříve mluvčí kraje Alena Knotková.

Prvním dopravcem, který bude jednotky provozovat, jsou České dráhy. Od prosince 2024 pak bude vlaky provozovat dopravce, který vzejde z nové soutěže.

Celkové předpokládané příjmy kraje pro rok 2023 jsou 14,3 miliardy korun, výdaje 15,8 miliard. „Rozdíl jeden a půl miliardy korun dokryjeme z úvěru a z přebytků z minulých let. Rozpočet výrazně ovlivňují nové vlaky," doplnil Grolich.