Nákazu se v domově daří držet na jednom oddělení. „Sami si provádíme testování certifikovaným strojem Ichroma 2, který testy vyhodnotí za dvanáct minut, díky tomu je nákaza pouze na jednom oddělení,“ sdělila Křemečková.

Plošné testování přes krajskou hygienu čeká na obyvatele a pracovníky zařízení v pátek, i když představitelé domova chtěli testy pro všechny nechat udělat dřív.

Nové odběrové místo v Nemocnici Milosrdných bratří.
Nové odběrové místo na Covid v Brně: u Milosrdných bratří otestují 70 lidí denně

Nákaza se v zařízení rozšířila navzdory tomu, že v něm od 21. září platí zákaz návštěv. Na doporučení bezpečnostní rady kraje a hygieny tam už dřív přistoupili k opatřením, které mají minimalizovat riziko nákazy. „Máme oddělené směny, pracovníci se střídají tak, aby se nepotkávali. Mají oddělené nástupy na služby, nepotkávají se třeba ani v šatně. Jsou vybavení ochrannými pomůckami a máme i další opatření,“ popsala Křemečková.

V Zastávce a Kyjově

V minulých týdnech se objevila dvě ohniska nákazy v domovech důchodců v Zastávce na Brněnsku a v Kyjově na Hodonínsku. V Zastávce se koronavirem nakazilo čtyři lidé, dva klienti a dva pracovníci. Podle informací České televize jedna z obyvatelek domova zemřela. Po odhalení ohniska nákazy nechali otestovat pětasedmdesát lidí přístrojem Ichroma 2, který ukázal jednoho pozitivního.

Tři desítky nakažených lidí odhalili ve druhé polovině září testy v domově důchodců Horizont v Kyjově na Hodonínsku. Hygienici zařízení kvůli nemoci Covid-19 uzavřeli. Podle vyjádření zástupců zařízení na jejich webu z 1. října v něm tehdy bylo pozitivních sedmnáct uživatelů a tři zaměstnanci. Žádný nebyl hospitalizovaný a průběh nemoci u uživatelů byl lehký.
„Žádné další krajské zařízení kvůli nákaze momentálně není uzavřené," uvedla ve čtvrtek mluvčí kraje Monika Brindzáková.