Na vyhlídkové molo, které nabízí turistům klidné místo na zastavení a koukání do krajiny, se těší Brňan Pavel Zeman. „Líbí se mi, že prvky mobiliáře jsou vyrobené z přírodních materiálů, které dobře zapadnou do krajiny. Navíc stezka není zase tak dlouhá, takže ji zvládnou i rodiče s malými dětmi,“ uvedl muž.

Podél stezky návštěvníci naleznou sedm zastávek. „Jedná se o průhledové panely, které ukazují, jakým způsobem do podoby krajiny zasáhl člověk a jak by například místo vypadalo před několika sty lety. Letos v červenci dělníci nainstalovali na stezku dřevěný mobiliář, který panely doplňuje. Kromě relaxačního mola, připomínajícího existenci bývalého rybníka, tam je krytý mostek přes Říčanský potok a posezení,“ informoval tiskový mluvčí města Rosice Jakub Hnát.

Ředitel pro správu povodí Povodní Moravy Antonín Tůma
Povodně stále hrozí, říká expert z Povodí Moravy. Brno v roce 1997 zachránil Vír

Další novinkou jsou také schody u zrekonstruovaného mostku přes potok, které lidem umožní přístup k vodě nebo průchozí dřevěný rám, kterým se jedním směrem vchází na rosický a druhým na ostrovačický katastr.

Zpestření naučné stezky je úzce spojené s realizací turistického značení. „Tehdy se ukázalo, že by si cesta vedoucí polní krajinou zasloužila nějaké zatraktivnění a jako nejlepší nápad bylo nakonec realizováno neotřelé vyprávění například o místních zaniklých rybnících, zmizelém mlýnu nebo bažantnici,“ doplnil mluvčí.

U zrodu projektu stáli Marta Matoušková a místostarosta Lukáš Volánek. Průhledné panely jsou pak dílem autorky textů Barbory Dvořákové a výtvarníka Vladimíra Schmidta.