Signalizační systém podle mluvčí brněnského dopravního podniku Hany Tomaštíkové zaznamená autobus nebo trolejbus a vozu s cestujícími pak naskočí zelená. „Krok města Brna vítáme. Upřednostnění vozů hromadné dopravy je pro nás prioritou a rekonstrukcí dalších semaforů v křižovatkách se dostane na vyšší úroveň,“ uvedla.

Podle primátorky Markéty Vaňkové jde o investici do budoucnosti. „Moderní signalizační zařízení dnes dovedou dát při průjezdu křižovatkami přednost vozům městské hromadné dopravy nebo zlepšit podmínky pro zásah složek integrovaného záchranného systému,“ uvedla.

Lepší semafory si pochvalují také jihomoravští hasiči. Systém jim umožňuje plynulejší průjezd Brnem už dva roky. „Zvyšuje to i bezpečnost dopravy obecně, protože mnohatunová hasičská auta se hůř zastavují,“ pochválil plány města mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Bez rozhlížení

Řidiči cisteren podle něj při nájezdu do zmodernizovaných křižovatek nemusejí zastavovat, rozhlížet se a jedou plynule k zásahu. Stejně jako hasičům pomůžou světla i sanitkám záchranné služby.

Pružnější semafory se líbí i řidičům aut. „Jezdím s dodávkou každý den přes centrum Brna a odbočit třeba z Bratislavské na Koliště bývá hlavně ve špičce horor. Takže když se zkrátí interval pro řidiče na Kolišti, bude to jen dobře, protože ta křižovatka bývá často zablokovaná,“ postěžoval si Brňan Petr Konečný.

Autobusovou linkou číslo 67, která projíždí křižovatkou Drobného a Lužánecké, zase často jezdí nakupovat do obchodního centra v brněnském Králově Poli Marek Gregor. „Jsem rád, že nové semafory urychlí průjezd autobusů. Někdy totiž docela spěchám zpátky do města a každá minuta je dobrá, když pak musím přesedat na tramvaj,“ řekl muž.

Na začátku prázdnin

S rekonstrukcí semaforů začnou montéři podle radního pro investice Davida Grunda na jaře. V ulicích města přes ně řidiči pojedou na začátku prázdnin. „V souvislosti s tím se na daných křižovatkách řidiči můžou setkat s omezením a vypnutím semaforů, které potrvá vždy tři až čtyři dny. S řízením dopravy budou pomohou,“ upřesnil Grund.

Chystaná rekonstrukce světelných signalizačních zařízení je třetí etapou projektu Řízení dopravy a sběr dopravních dat v Brně. V předchozích dvou etapách dělníci vyměňovali semafory například na dvou křižovatkách v Kounicově ulici nebo Husově. Položili také několik úseků nové trasy optického kabelu.

Přehled křižovatek s novými semafory:
Úvoz – Údolní
Veveří – Nerudova
Veveří – Kotlářská
Úvoz – Žižkova
Bratislavská – Příkop
Drobného – Lužánecká
Koliště – Cejl
Koliště – Bratislavská
Poříčí – Nové Sady
Černovická – Kšírova
Herčíkova – Hradecká

Nový systém signalizace bude i na přechodu pro chodce v ulici Tuřanka