Desítky minut stáli frontu sportovní nadšenci na právě skončeném Olympijském festivalu v Brně, aby si mohli hodit curlingovým kamenem. O víkendu čekali i tři hodiny. „Byla to paráda. Nikdy by mě nenapadlo, že mě zaujme sport jako curling, klidně bych si jej šla zahrát i po skončení festivalu,“ svěřila se po hodu Miroslava Čurdová. Curling je jedním ze zimních olympijských sportů, který si mohou lidé v Brně vyzkoušet i mimo konání olympijských her. A v plánu je vznik dalších sportovišť.

Halu v v Nové Zbrojovce ocenil také Jiří Bártík. „Po republice jich moc není. Když jsem se v í byl zrovna podívat, hrály na drahách děti a bylo vidět, že je to baví," podotkl muž.

Závěrečný den Olympijského festivalu v Brně.
Závěr Olympijského festivalu v Brně: sjezdovku ovládla snowboardistka Pančochová

Curlingový boom vyvolala účast manželů Zuzany a Tomáše Paulových na hrách v Pekingu, kde skončili šestí. „Kamarádi, kteří jsou také curleři, se sportem začali až poté, co si jej zkusili v Olympijském parku v Praze na Letné. I návštěvníci letošního festivalu se mu mohou začít věnovat,“ popsala Zuzana Paulová.

Curlingová hala v Nové Zbrojovce funguje od roku 2019. Podle vedoucí haly Elišky Siblíkové lidé, kteří ji nyní navštěvují, mají hodně dotazů. „Někteří se rovnou ptají, jestli by mohli pokračovat i dále a registrovat se,“ přiblížila.

I pro amatéry

V posledních dnech Siblíková evidovala padesátiprocentní nárůst návštěvníků. Curlingová hala je pro lidi otevřená i mimo Olympijský festival. „Hned v neděli pořádáme turnaj pro veřejnost, kam se mohou přihlásit i úplní amatéři. Tenhle turnaj se koná každý měsíc," zmínila.

Nynější i plánované zimní sporty v Brně.Nynější i plánované zimní sporty v Brně.Zdroj: Infografika: Deník/Markéta Evjáková

Na místě někdejšího zimního stadionu za Lužánkami plánují představitelé města vybudovat víceúčelové sportoviště s rychlobruslařským oválem. Nyní projektanti zpracovávají dokumentaci pro územní rozhodnutí. „Stavební povolení očekáváme během tohoto roku,“ řekl Deníku Rovnost radní pro sport Jaroslav Suchý.

VUT věří ve změnu pracovního trhu v budoucnu a vznik nových profesí. Spustili náborovou kampaň s názvem VUT výhodou.
Vesmírný inženýr či datový detektiv: brněnské VUT láká na obory budoucnosti

Podle ekonoma Petra Pelce takové projekty mají být oživením sportovních možností v Brně, proto u nich není důležité, aby byly výrazně ziskové. „Stačí, aby neprodělávaly. A to by při pokrytí části nákladů dotacemi mělo vyjít,“ komentoval.

Už nyní v Brně existují haly pro hokejisty i krasobruslaře. Na brněnském výstavišti má navíc vzniknout nová multifunkční hala. Představitelé města už hledají firmu. Stavba vyjde na čtyři miliardy korun bez daně, část má pokrýt dotace z Národní sportovní agentury. „Pokračuje věcné hodnocení žádosti o dotaci," uvedla primátorka Markéta Vaňková.

Nová hala nabídne vyžití pro téměř třicet sportů včetně hokeje. „Bude mít parametry, aby se tam mohly konat i mezinárodní soutěže v krasobruslení,“ uvedl Suchý.

Daleko od obytných zón

O vybudování sjezdovky v Brně se dlouhá léta snaží Pavel Trčala. Nejlogičtější variantou je podle něj kopec Chochola nad Brněnskou přehradou. „Je tam infrastruktura včetně elektřiny, parkoviště a zastávky autobusu. Místo se nachází daleko od obytných zón, je možné čerpat vodu z přehrady,“ zmínil.

Stále však nevlastní pozemek. Lesy České republiky žádosti na odkoupení doposud zamítaly. „Jednou jsme byli blízko, když nám tehdejší ministr zemědělství vydal vyjádření, že by bylo možné pozemek směnit. I když jsme sehnali lesní pozemek, který měl stejnou nebo vyšší hodnotu a sousedil s dalším státním lesním pozemkem, jak státní lesy požadovaly, státní podnik nakonec celou věc opět zamítl," sdělil Trčala.

Polární základna Gregora Johanna Mendela na Antakrtidě oslavila v úterý patnáct let od svého založení.
Mendelova stanice na Antarktidě slaví 15 let: podívejte, jak to tam nyní vypadá

Brzy se chce k této věci sejít s primátorkou Markétou Vaňkovou. Město nežádá o peněžní dotaci, ale pouze o vyjádření podpory při jednáních s Lesy České republiky.

Budování areálů pro venkovní zimní sporty podle primátorky Vaňkové vzhledem ke klimatickým podmínkám a nadmořské výšce v Brně příliš smysl nemá. „Nejsem kategoricky proti, rozumím třeba argumentům, které zaznívaly na podporu menší a spíš dětem a začátečníkům určené sjezdovky na přehradě. Ale nejsem přesvědčená, že by se takové věci daly smysluplně provozovat," řekla Deníku Rovnost.

MICHAL HRABAL
JAKUB TRUČKA