NOVÍ RADNÍ? V čele nové koalice stojí občanská demokratka Markéta Vaňková. „Za ODS budou čtyři radní, za KDU-ČSL tři, stejně jako za Piráty. Sociální demokracie získá jednoho radního. Konkrétní personální obsazení projednáme,“ popsala početní zastoupení stran mezi radními.

Nejpravděpodobnější obsazení křesel v městské radě přináší středeční (24.10.) tištěné vydání Brněnského deníku Rovnost.

HLAVNÍ JE DOPRAVA. Řešit situaci s parkováním a zrychlit dopravní stavby. I to jsou podle budoucí primátorky Vaňkové hlavní témata příštího vedení města v oblasti dopravy. „Zřídíme koordinátora oprav a uzavírek. Musíme také jinak nastavit kritéria výběrových řízení. Chceme klást důraz i na kvalitu a rychlost dopravních staveb,“ přiblížila.

MÍSTA PRO SPORT. Pokročíme s výstavbou sportovních hal a stadionů. Tak zní příslib nových radních v koaliční smlouvě. V případě fotbalového stadionu to bude těžké, uvědomuje si nové vedení města. „Lokalitu na Ponavě musíme nejprve majetkově řešit a teprve pak podniknout další kroky,“ sdělil budoucí náměstek primátorky Petr Hladík, pod nějž bude zřejmě patřit zdravotnictví a školství. Lidovci mají mít na starosti i sport a tělovýchovu jako dosud.

KDY BUDE PLÁN? Také územní plánování budou nově řešit lidovci. Podle Hladíka je nutné dokončit nový územní plán do konce nadcházejícího volebního období.

PRODEJ BYTŮ. Robert Kerndl z ODS, pravděpodobný kandidát na náměstka pro investice a sociální péči, ujistil, že chce nové vedení města prodávat byty lidem. Ne však plošnou privatizací. „Žádosti individuálně posoudíme. Budeme přitom vycházet ze současně platných pravidel,“ řekl.

VÝSTAVBA. Budeme stavět byty, ujistili politici. „Nikdo nevěří, že by město bylo dobrým developerem, proto se chceme zaměřit především na startovací byty pro mladé páry,“ vysvětlil budoucí náměstek pro bydlení, sociální demokrat Oliver Pospíšil.

KULTURNÍ STÁNEK. Parkovat, či neparkovat v podzemních garážích u plánovaného Janáčkova kulturního centra? I tím se chtějí noví radní zabývat. „Máme žalobu od původního projektanta. Navíc musíme ověřit, zda je platné územní rozhodnutí, protože plány na stavbu se kapacitně zvětšily. Až zjistíme časový horizont stavby, rozhodneme se podle něj, zda parkovací místa zprovozníme,“ uvedl Kerndl.

BEZDOMOVECTVÍ. Podle zástupců utvářející se koalice není budoucnost projektů sociálního bydlení jasná. „Ukončování bezdomovectví rodin s dětmi je priorita. Chceme ale v klidu vyhodnotit klady a zápory stávajících pilotních projektů sociálního bydlení,“ řekl Pospíšil.

Stání zdarma? Na zkouškuBrno – Odstavit auto v modré zóně zdarma. Toho využijí rezidenti i návštěvníci v oblastech, kde začne rezidentní parkování platit od letošního listopadu. V úterý o tom rozhodli brněnští radní.

Spolu se spuštěním druhé vlny tam totiž začne platit půlroční zkušební provoz. „První auto rezidentů bude po tu dobu zdarma. Návštěvníci zastaví zdarma na hodinu, za druhou zaplatí deset korun a za každou další dvacet korun,“ uvedl dosavadní primátor Petr Vokřál.

Nově se formující koalice přitom předevčírem navrhovala druhou vlnu projektu odsunout. Radní však plán neschválili. „Pro Brňany je to špatný krok. V listopadu se systém spustí, ale poté nastanou změny. Bude to nepříjemné,“ řekla příští primátorka Markéta Vaňková.

Nově brněnští radní uvažují také o povolení vjezdu do historického centra v neděli. „V době od osmi do šestnácti hodin by lidé mohli v neděli v centru parkovat zdarma,“ informoval primátorův náměstek Petr Hladík.

O současném vedení Brna budoucí primátorka Markéta Vaňková říká: Brno se dosud velmi málo rozvíjelo
Markéta Vaňková (ODS).Zdroj: Deník / Attila RacekBrno – Dvacet let uplynulo od chvíle, kdy v čele Brna naposledy stála žena. Historicky druhou primátorkou se má stát Markéta Vaňková z ODS, která v úterý představila novou koaliční smlouvu. „Chceme spolupracovat s občany. Vyplývá to z programového prohlášení,“ říká.

Chcete se něčím inspirovat od zatím jediné primátorky Dagmar Lastovecké?Určitě. Myslím si, že pod jejím vedením Brno vzkvétalo. Také se mi moc líbilo, co mi doporučila, totiž že bych se měla bavit se všemi. Nejen s koaličními partnery, ale samozřejmě i s opozicía s občany.

Na co se jako primátorka zaměříte jako první?Určitě se chci zabývat rezidentním parkováním. Je to aktuální téma, byť se nepodařilo odsunout účinnost druhé fáze na duben. Zásadní je také rozpočet. Ten je už nějakým způsobem připraven, ale bude to první zásadní komplexní věc, kterou se budeme muset zabývat a na prosincovém zastupitelstvu jej budeme schvalovat.

Které projekty chcete kromě rezidentního parkování napravit?Kritizovali jsme současné vedení města v tom, že se Brno málo rozvíjelo. Chceme se zaměřit na rychlejší rozvoj města. Pokud se podle nás Brno málo rozvíjelo, tak dle našeho názoru bylo málo projektů. Proto bych neoznačila žádný další, s výjimkou rezidentního parkování, za špatný.

Čím chcete přesvědčit premiéra Andreje Babiše, aby pokračovala jednání třeba o nádraží?U projektů, jako je nádraží či Janáčkovo kulturní centrum, se nemůže česká vláda řídit tím, kdo je ve vedení měst. Bude to otázka jednání.