Vilu Tugendhat, kterou má pod správou Muzeum města Brna, letos navštívil rekordní počet návštěvníků. Funkcionalistickou stavbu vidělo už dvaapadesát tisíc lidí, což je o jedenáct procent víc než před třemi lety, tedy v době před covidem. „Víc už se jich sem opravdu nevejde," dodal Šolc. Propojení zahrad má částečně pomoci s navýšením kapacity turistické destinace.

Novinkou pro příští rok jsou i sobotní ranní prohlídky vily pro rodiny s dětmi. Výklad bude při těchto prohlídkách přizpůsobený právě dětským návštěvníkům. „Do vily Tugendhat se s rodinou chystáme dlouho. Proto mě tahle novinka velice těší,“ uvedla například Karla Strahovská.

Hrad Špilberk, jedna z dominant Brna, která je také pod záštitou brněnského městského muzea, se v tomto roce pyšní také velkou návštěvností. Od letošního ledna do dvanáctého října přišlo na hrad Špilberk půl milionu lidí. Sto třicet tisíc lidí si koupilo vstupenku na některý z prohlídkových okruhů nebo výstavu, další tisíce přišly na koncerty, které se v areálu hradu konaly. „To řadí Špilberk na čtvrté místo v návštěvnosti jihomoravských památek. I přesto, že lidé musejí vyjít na hrad do kopce, máme jich tu hodně,“ upřesnil Šolc.

Letitá myšlenka na lanovku, vedoucí na Špilberk, je zatím v nedohlednu. „V následujících letech není výstavba lanovky v plánu,“ reagoval Šolc.

Nejistá je nyní i otázka zdražování vstupného. „Uvidíme na konci roku, i podle toho, jak se vyjádří další instituce,“ vysvětlil Šolc. Stejně jako jiné instituce i Muzeum města Brna trápí zdražování energií.

Například prohlídka základního okruhu Vily Tugendhat nyní vyjde jednoho návštěvníka na 350 korun. Od 1. prosince navíc Muzeum města Brna zavede možnost nákupu vstupenek na webu Brno iD. Na této platformě je už možné nákup vstupenek například do brněnské zoo nebo na hvězdárnu.

MARIE BRÝŽOVÁ