Další střih. Jaro 2022. Buněčná terapie, byť jiný druh, je k dostání i ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Tamní Centrum buněčného a tkáňového inženýrství vedené Irenou Koutnou totiž získalo povolení k výrobě a distribuci léčiva na bázi buněk. „Jedná se o jeden z nejprogresivnějších léčebných přístupů současné medicíny. Tento druh je významným příslibem pro léčbu onemocnění, pro které doposud žádná efektivní terapie neexistovala,“ uvedl mluvčí svatoanenské nemocnice Jiří Erlebach. O úspěchu zdravotnické zařízení informovalo až nyní.

Buněčná terapie je postup, kdy lékaři do těla pacienta vloží živý buněčný materiál. Například určitý druh bílých krvinek. Ty pak zahájí proces zvaný rozvoj buněčné imunity. Velmi zjednodušeně: poskytnou imunitnímu systému informace a prostředky k tomu, aby si s onemocněním poradil sám.

Ilustrační foto.
Mrtvola u kolejí mezi Kuřimí a Brnem: tělo muže na místě leží už několik dní

Centrum u svaté Anny má schválenou výrobu dvou skupin buněčných preparátů. Asi nejvýznamnější je skupina léčiv schopných léčit konkrétní odnož infekcí s označením virus specifické lymfocyty.

To je skvělá zpráva pro pacienty po transplantaci kostní dřeně s nefunkční imunitou, u kterých se rozvinulo virové onemocnění natolik, že je ohrožuje na životě. Pokud u nich selhala antivirotika, doposud žádnou jinou možnost léčby neměli. To se nyní změnilo. „Léčba je pro velmi specifické pacienty, u kterých selhávají klasické postupy, takže jich není mnoho. Ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Brno jsme buněčnou terapii aplikovali zatím u třech pacientů. Jeden cyklus stojí šest set tisíc korun,“ doplnil mluvčí Erlebach.

Narážel tak na problém, který se s buněčnou terapií aktuálně pojí. Pojišťovny se nemají k její úhradě. „Je to zarážející, výsledky u pacientů jsou více než slibné a žádná jiná možnost pro ně není. Přesto některé zdravotní pojišťovny tuto skutečnost nereflektují,“ uvedla vedoucí svatoanenského centra Irena Koutná.

Kriminalisté v Brně zadrželi dealera, který prodával pervitin u nemocnice.
Drogová kancelář dealera v Brně: v křesle u nemocnice, prchat chtěl na koloběžce

Z tohoto důvodu je velice těžké život zachraňující terapii předepsat i v případech, kdy lze předpokládat, že bez ní pacient zemře.

V současnosti pracovníci centra provádějí testování výroby a ověřování dalších typů buněčné terapie. Například pro léčbu nádorových onemocnění, kdy jsou buňky pacienta vycvičené k likvidaci určitých typů nádorů – takzvaná CAR-T technologie. Ta zachránila život Petru Ryzému. Dále lékaři zkoušejí preparáty, které mají potlačit chronické zánětlivé procesy či neurodegenerativní onemocnění.

Průkopníkem léčby pomocí buněčné terapie je v republice také Fakultní nemocnice Brno, kde testují její účinnost na hojení ran způsobených nemocí motýlích křídel. Úspěchy na poli buněčné terapie v oblasti nádorových onemocnění si připsal například přední evropský hematoonkolog Jiří Mayer z bohunické nemocnice. Doposud však nemocnice většinu buněčného materiálu musely získávat ze zahraničí.