Tyto zatím nedospělé ryby jsou aktuálně v zázemí zahrady, kde mají větší klid. „Návštěvníci je zatím nemohou vidět, ale zahrada tím plní jedno ze svých hlavních poslání, a to zachování rozmanitosti druhů," doplnil Šrámek.

Halančíkovec dlouhohřbetý je drobná ryba, která v dospělosti dorůstá maximální velikosti pěti centimetrů. Původně žil tento druh v jednom jediném artéském prameni v Mexiku.

Výrazným chovatelským úspěchem brněnské zoo je nedávný prvoodchov egernie Stokesovy. Dvě mláďata tohoto vzácného plaza se narodila v polovině září a jedná se o unikátní odchov v celé Unii českých a slovenských zoologických zahrad. „Pro odchov je zásadní správně sestavit chovný pár, protože je velmi obtížné určit u tohoto druhu pohlaví. Mláďata i v přírodě často zůstávají s rodiči, což je pro plazy velmi netypické. Společně pak tvoří fungující skupinu, jejímž jádrem je rodičovský pár a postupně i několik generací potomků,“ zmínil Šrámek.

Obrana před predátory

Egernie Stokesova je plaz s ostnitým ocasem, který mu slouží jako obrana před predátory a také mu pomáhá zaklínit se ve štěrbinách skal a stromů, kde žije.Zajímavostí je, že tento plaz neklade vajíčka, ale rodí živá mláďata, téměř identické zmenšeniny dospělých jedinců.

Mezi odchovy posledních týdnů je také devět mláďat vzhledově atraktivní želvy dlouhokrčky McCordovy, kde se jedná o druhý odchov v brněnské zoo, a devět mláďat červorovce splývavého. Ten přesto, že vypadá jako had, patří mezi obojživelníky.

Červorovec splývavý je druh, který pochází původně z Jižní Ameriky a dorůstá délky až šedesáti centimetrů. Červorovci se ve vodě pohybují vlněním celého těla a je pro ně typické, že samci mají na konci těla přísavku k přichycení na samici při páření. „V Zoo Brno je návštěvníci mohou vidět v Exotáriu," podotkla mluvčí zoo Monika Brindzáková.