Mezi lidmi slavícími v centru Brna byl například Tomáš Jakubčík, který dorazil na náměstí s partou přátel. „Chodíme sem pravidelně každý rok, protože místní atmosféra oslav je nezapomenutelná. Všechno je tu spontánní. Vlastní rachejtle ale nenosíme, protože si myslím, že těch, co tu odpalují ostatní lidi, je už i tak dost," zhodnotil Jakubčík.

Prožít poslední noc v roce v Brně dorazila také Adéla Vaňková z Prahy. „Hlavní město bývá na Silvestra podle mě až moc přeplněné cizinci, proto jsem před nimi raději odjela sem. I tady ovšem stojí oslavy na náměstí za to," uvedla.

Silvestrovské oslavy doprovázela zostřená bezpečnostní opatření. Po nedávném útoku v Berlíně se opět na náměstí stejně jako při vánočních trzích vrátila hasičská cisterna a policejní auta, která zablokovala přilehlé ulice. Přítomnost policie chválili Brňané Jitka a Zdeněk Dvořákovi. „Myslím, že je dobře, že je tu policie víc vidět. Lepší, když tu hlídají naoko zbytečně, než aby něco podcenili," okomentoval Dvořák.

Evakuace bytového domu na VinohradechO půl druhé v noci ze Silvestra na Nový rok museli hasiči k plamenům do Blatnické ulice na Vinohradech. Vzplála tam střecha bytového domu. Zdroj: Martin Vybíral

Nepatrně klidnější noční směnu než dříve měli na přelomu roku jihomoravští hasiči. „Likvidovali jsme především drobné požáry popelnic a kontejnerů, kde škoda dosáhla maximálně výše desítek tisíc korun. V brněnské Bystrci ale také hořela chata, kde plameny způsobily škodu za deset tisíc korun," informoval mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský. Celkem hasiči za noc vyjížděli v celém kraji k třiadvaceti událostem, z toho bylo patnáct požárů. Nejvážnější se stal v Sobůlkách na Kyjovsku, kde začala hořet střecha rodinného domu a oheň způsobil škodu za půl milionu korun.

O půl druhé v noci museli hasiči k plamenům na domě i v Brně. V Blatnické ulici na Vinohradech vzplála střecha bytového domu. „Ve spolupráci s policií evakuovali padesát lidí. Asi po půl hodině už ale požár uhasili a lidé se mohli vrátit do svých domovů," sdělil k případu policejní mluvčí Pavel Šváb.

Policie při silvestrovských oslavách řešila od večera 186 událostí. „Četnost výjezdů se zvyšovala od desáté hodiny večerní. Kromě obvyklých silvestrovských záležitostí, jako napadání nebo partnerské neshody vyostřené popíjením alkoholu, jsme pátrali i po dvou pacientech, kteří odešli z nemocnice s nedokončeným ošetřením nebo krádeži čtyř krabiček cigaret z trafiky v Židenicích," řekl k zásahům Šváb.

Pětadvacetiletému muži, který krabičky s kuřivem ukradl, se jeho čin vymstil. „Muž byl v pátrání, proto jsme ho převezli na obvodní oddělení," dodal Šváb.

K vážným zraněním museli v noci vyjíždět záchranáři. „Šlo o rekordní počet zranění v souvislosti s neopatrným zacházením se zábavní pyrotechnikou. Kolem půlnoci jsme k takovým případům vyjížděli osmkrát," uvedla mluvčí záchranářů Hedvika Kropáčková.

Spadli do Svratky

Poprvé museli lékaři spěchat ještě před půlnocí do Ostopovic na Brněnsku, kde mladého muže zasáhla odpalovaná pyrotechnika do oka. Skončil na očním oddělení nemocnice v Bohunicích. Dalších sedm lehkých případů zranění oči nebo horních končetin kvůli rachejtlím se stalo po půlnoci, z toho jeden v Brně a tři v okrese Brno-venkov. Zbylé případy byly ze Znojemska a Hodonínska.

V Rajhradě na Brněnsku spadli do řeky Svratky v posledním dni starého roku muž a žena ve středním věku. „Podchladili se a záchranáři je převezli na interní oddělení nemocnice u svaté Anny," dodala Kropáčková.