Autorem petice, kterou podepsalo dvaaosmdesát lidí, je Jan Přikryl. Muž bydlí na bystrckém sídlišti. „Vyvěsili jsme ji i na chodbách bytových domů ve Vejrostově ulici. Kdyby papíry někdo nestrhal, máme podpisů mnohem více,“ tvrdí Přikryl. Podle něj je největším problémem špatně zvolené místo a že je o výstavbě nikdo předem neinformoval. „Zbytečně zabere prostor, kam si chodí hrát děti,a také parkovací místa, kterých je už teď tady málo,“ posteskl si muž. Navíc mu několikapatrová budova zkazí výhled na brněnskou přehradu, čímž se podle něj sníží cena nemovitosti.

Podle bystrckého starosty Tomáše Kratochvíla je ale takové zařízení potřeba. „Dům je užitečný, aby staří lidé důstojně dožili. Na veškeré nepravdivé informace v petici budu reagovat ve veřejné diskuzi, která se uskuteční do konce tohoto roku,“ informoval starosta. Reakce ho překvapila. Přirovnal ji k situaci, jako kdyby v místě mělo vzniknout středisko pro migranty.

Nový dům s pečovatelskou službou v Bystrci
Nový domov důchodců v Bystrci: se zelenou střechou. Takto bude vypadat

Podle socioložky Lucie Vidovićové více lůžek v těchto zařízeních není vhodným řešením. „Není třeba hned stavět nové baráky, ale stárnutí populace musíme řešit komplexně. Jinak budou čekací listiny nekonečné a důchodci se místa v domovech ani nedožijí,“ řekla socioložka. Důležitá je podle ní zdravotní prevence, aby vůbec nevznikla potřeba péče u starších pětašedesáti let a posílení terénní pečovatelské služby.

Autoři vítězného návrhu podoby nového domu s pečovatelskou službou nyní zpracovávají projektovou dokumentaci. Měl by mít zelené střechy. Pro jejich zalívání a případně i pro splachování toalet chtějí použít dešťovou vodu, která bude stékat do akumulační nádrže. Stavba bude mít i solární panely a bude splňovat pasivní standard.