Výstavba vznikne namísto nynějšího Domova pro osoby se zdravotním postižením Tereza s kapacitou dvaadvacet lůžek. Místo poskytuje podporu a pomoc lidem se středně těžkým až hlubokým mentálním postižením, autismem nebo kombinovanými vadami. Současná budova však již nadále nevyhovuje požadavkům. „Prostředí je nyní velmi tristní a funguje v zásadě pouze díky zapálenosti tamních pracovníků,“ sdělil primátorčin náměstek Robert Kerndl.

Dva propojené pavilony se šestatřiceti lůžky vzniknou zřejmě v Menšíkově ulici, investiční záměr schválili brněnští radní ve středu. Nyní na něj naváže vytvoření projektové dokumentace. „Pokud půjde projektování i schvalovací proces podle plánu, mohli bychom začít stavět do dvou let. Nové místo pro stavbu jsme vytipovali spolu s Kanceláří architekta města Brna,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková. Náklady na výstavbu se pravděpodobně vyšplhají ke sto devadesáti milionům korun.

Kvůli sklepení bývalého pivovaru v brněnských Řečkovicích se v městské části strhla v posledních týdnech vášnivá diskuse.
Boj za záchranu pivovarských sklepů v Řečkovicích: část chtějí zalít betonem

Aktuální budova domova pro osoby se zdravotním postižením je na hraně svých kapacit a ve zcela nevyhovujících podmínkách. Provozuje jej řečkovické Centrum sociálních služeb. „Usilujeme o smysluplný a plnohodnotný život našich uživatelů s možností zachování vztahů s rodinou. Snažíme se o rozvoj rozumový, duševní a citový s ohledem na co nejvyšší míru samostatnosti a prosazování vůle na základně individuálních potřeb a přání,“ popsal tamní vedoucí Lukáš Caha.

Zařízení však zatím není bezbariérové, klientské prostory jsou stísněné a chybí zázemí pro personál. „Koupelna klientů slouží současně jako prádelna, v místě je omezené skladování. Prostředí neodpovídá standardům jednadvacátého století a není důstojné poměrům města. Domovem lze toto zařízení nazvat jen z důvodu obrovského osobního nasazení personálu, který své povolání bere jako poslání,“ doplnila primátorka Vaňková.

Město si nyní část objektu, ve kterém se domov nachází, pronajímá. O odkup či směnu majetku tak, aby město využilo celou stavbu na provoz domova, nedávno představitelé Brna požádali ministerstvo práce a sociálních věcí. Kvůli potřebám skutečného vlastníka však ministerstvo možnost zamítli. Proto se do současného zařízení nedá investovat a vznikne tak náhradní dům právě v lokalitě Sadová. „Je dobře, že se postaví nový domov. Lidé, kteří tam žijí, aspoň dostanou všechno vybavení úplně nové. Navíc je rekonstrukce často dražší, než zbourat a postavit něco znovu,“ reagovala Brňanka Karolína Novotná.