Důvodem jsou dopady doznívající pandemie Covidu-19 a ruské agrese na Ukrajině. „Jsme přesvědčeni, že prodloužení lhůty vytvoří zájemcům příznivější podmínky pro podání nabídek v takto významné soutěži, která předpokládá nasazení nového vozového parku a plnění zakázky na dobu patnáct let,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.

Prodloužení může podle představitelů ministerstva také pomoci dodavatelům vozidel pro dopravce, protože i na ně současná situace může dopadnout.

O proměnu bývalého hřbitova vedle Společenského centra v brněnské Bystrci usilují představitelé tamní radnice.
Bývalý hřbitov se promění v park. Bystrčané si už brzy odpočinou pod lípami

Státem objednávané rychlíky na lince R9 budou jezdit mezi Prahou, Havlíčkovým Brodem, s větvením na Jihlavu a Brno. „Každé dvě hodiny tak pojede přímý vlak z Prahy přes Havlíčkův Brod do Brna a každých 120 minut pak přímý vlak spojující Prahu a Jihlavu, čímž dojde k výraznému zlepšení dopravního propojení tohoto krajského města," nastínil mluvčí ministerstva František Jemelka.

Podání nabídek původně mělo skončit 21. dubna. Zahájení provozu novým dopravcem má začít v roce 2025 se začátkem platnosti nového jízdního řádu. Smlouva má platit patnáct let. Předpokládaná hodnota kontraktu je přes šest miliard korun.