Energeticky úsporný dům nabídne školám zázemí pro ekologickou výchovu i experimenty. Jeho zahrada navíc propojí Údolní ulici se Špilberkem. Stavět se začne za tři čtvrtě roku.

O vytvoření nového ekologického centra usiluje Nadace Partnerství, za jejímž současným sídlem dům vyroste. „Budova se zelenou střechou má volně přecházet do svahu Špilberku, jehož část se promění v udržovanou zahradu s naučnými stanovišti,“ popsal projekt ředitel největší české nadace podporující ekologické projekty Miroslav Kundrata.

Zkušení architekti

Podobu domu navrhla pražská architektonická kancelář Projektil architekti, která už dříve získala ocenění například za Studijní a vědeckou knihovnu v Hradci Králové či Národní technickou knihovnu v Praze. „Celý projekt nás bude stát dvaadevadesát milionů korun, více než sedmdesát milionů se nám přitom podařilo získat z evropských dotací,“ vyčíslil náklady Kundrata.

Otevřená zahrada potěší i Brňany, kteří se o ekologii příliš nezajímají. Díky ní se totiž částečně otevře přístup na Špilberk ze severní strany, kudy se zatím lidé do parku ani k hradu nedostali. „Pro kolemjdoucí bude zahrada otevřená v odpoledních hodinách,“ upřesnil Kundrata.

Město sice plánuje vytvořit pohodlnou cestu k hradu v sousedství sídla ombudsmana, její vznik však komplikují složité vlastnické vztahy u potřebných pozemků. „Do doby, než se situace s parcelami vyřeší, může Brňanům i turistům posloužit cesta přes Otevřenou zahradu,“ uvedl náměstek brněnského primátora Martin Ander.

V Otevřené zahradě dostanou lidé rady týkající se ekologicky šetrných projektů i možností jejich financování. Pro školáky tam odborníci připraví zábavný a naučný program o přírodě a její ochraně. „Celý dům navíc vznikne přímo na míru potřebám ekologické výchovy a bude postavený podle energeticky úsporných parametrů, takže i on bude vlastně takovou učební pomůckou,“ zdůraznil Kundrata.

Žádná konkurence

Programy pro školáky plánuje Nadace Partnerství chystat spolu s brněnskou Lipkou, která má s výukou těchto témat mnohaleté zkušenosti. Lipka a její pobočky jsou už od roku 1991 místem, kam školáci z Brna i okolí kvůli ekologické výchově mířili.

#nahled|https://g.denik.cz/50/6f/vizualizace_udolni_ulice_pohled_poradenske_centrum_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/50/6f/vizualizace_udolni_ulice_pohled_poradenske_centrum.jpg|Nové centrum, které zaujme nápaditým architektonickým řešením, má za úkoly vychovávat mladé lidi k ekologickém myšlení.#

Přesto se její vedení konkurenčního projektu nebojí. „Naše programy jsou zaměřené především na děti ze základních škol, zatímco Otevřená zahrada cílí spíše na střední školy,“ vysvětlila ředitelka Lipky Hana Korvasová.

Podle ní bude po dostavění Otevřené zahrady v Brně chybět už jen zázemí pro předškoláky. Ekologické výchově takto malých dětí se totiž v Brně zatím věnuje jen jedna z poboček Lipky, která nemá potřebnou kapacitu. A se speciálními programy pro ně nepočítá ani Otevřená zahrada.

To hodlá vyřešit město, které plánuje předškolákům a ekologii věnovat budovu Hlídky na Špilberku, kterou čeká rekonstrukce. „Na projekt už jsme získali třicetimilionovou dotaci z Evropské unie, otevření centra je tak záležitostí příštích dvou let,“ podotkl náměstek Ander.