Informaci Brněnskému deníku Rovnost potvrdil investiční náměstek primátora Robert Kotzian, který se schůzky zúčastnil. „Lze očekávat, že v roce 2020 se bude hrát mistrovství i ve střední Evropě. Pokud bychom pořádali takovou akci, otvírají se nám možnosti získání peněz. Sami je v rozpočtu nenajdeme," uvedl Kotzian.

Zároveň zdůraznil, že případné pořádání mistrovství v Brně je zatím jen teoretická možnost. „Evropská fotbalová asociace o ničem takovém doposud nerozhodla. Záleží také na tom, jaké požadavky by na město měla a jaké příležitosti spolufinancování stavby by se objevily," zdůraznil Kotzian.

Primátor Brna Roman Onderka možnost pořádání mistrovství nepotvrdil ani nepopřel. „O tom nerozhoduje město, ale fotbalová asociace. Ta dává žádost o pořadatelství a pak případně určí kde. Každopádně stavba za Lužánkami je reálná jen za předpokladu, že se na ní výrazně bude podílet státní rozpočet, potažmo kraj a město. Zatím cítím shodu s fotbalovým svazem. Stále platí jejich doporučení na výstavbu národního fotbalového stadionu v Brně," zdůraznil Onderka.

Záruky už příští rok

Mluvčí Fotbalové asociace Jaroslav Kolář nechtěl o brněnském stadionu moc mluvit. „Oficiálně žádná schůzka nebyla. Nemohu se k tomu proto vyjádřit," řekl Kolář.

Zároveň ovšem připustil, že pořádání zápasů mistrovství v České republice není vyloučené. „Podle evropské asociace mohou dva ze třinácti stadionů, kde se v roce 2020 bude mistrovství konat, mít kapacitu pouze třicet tisíc diváků. A pokud se takový stadion podaří u nás postavit, máme velkou šanci zápasy získat. Ale už v příštím roce bychom museli dát záruky, že jej postavíme," upozornil Kolář.

Část brněnských politiků je k úvahám o mistrovství Evropy skeptická. „Velké akce dokáží stát vyburcovat k podpoře, kterou potřebuje sport a kultura nejen v Praze. Jenže musíme být opatrní. Některá megalomanská sportoviště v zahraničí zůstávají po podobné akci na bedrech měst. Nevydělají si na sebe a zatěžují tak rozpočty," upozornil lídr opozičních zelených Martin Ander.

Souhlasí s ním i koaliční zastupitel a předseda sportovní komise Jiří Zorník. „Pro mistrovství je potřeba kapacita minimálně třicet tisíc diváků. Tak velký stadion bychom neuživili. Ideální kapacita je kolem osmnácti, dvaceti tisíc," upozornil Zorník.

S tím souhlasí i Brňané. „Mistrovství Evropy by bylo fantastické. Ale obávám se, že v lize naši fotbalisté tolik diváků nedokáží nalákat," upozornil Jiří Černý.

Podle sportovního ředitele Zbrojovky Zdeňka Kudely se může stadion zaplnit. „Když se bude Zbrojovce dařit, přijde i dvacet tisíc lidí. Nemám obavy, že by se nevyužil. Třeba i jinými než sportovními akcemi," podotkl Kudela.