Návrat za Lužánky natrvalo by brněnský klub uvítal. „Důležité je rozhodně kouzlo, které místo historicky má. Je nenapodobitelné, asi se nedá mluvit o jiném podobném místě v Brně, na Moravě a možná ani jinde. Navíc má stadion strategickou pozici v širším centru města,“ uvedl mluvčí klubu Martin Lísal.

Na tradiční sportovní stánek chtějí znovu chodit na fotbal i fanoušci. Některé ale kvůli dlouhotrvajícím sporům o území naděje na splnění tohoto snu opouští. „I když bych si to moc přál, přestávám věřit. Vzhledem k majetkovým sporům téma utichlo a myslím si, že kvůli výkonům Zbrojovky a naopak úspěchům Komety nemá na stavbě stadionu velký zájem ani veřejnost, tedy až na věrné fanoušky Zbrojovky. To je i hlavní důvod, proč nebude stadion za Lužánkami v nejbližší době prioritou ani pro politiky,“ řekl Jiří Svrčula.

Bývalý fotbalista brněnské Zbrojovky Petr Švancara.
Věřil jsem. Teď se bojím, že stadion za Lužánkami nikdy nebude, mrzí Švancaru

Šance na sportovní stadion jsou řadu let nejisté kvůli sporu města s podnikatelem Liborem Procházkou. Jeho firmy na Ponavě vlastní nemovitosti. Na určení jejich vlastnictví loni podali představitelé města žalobu. „S panem Procházkou jsme se prozatím nedohodli, byť se dohodě principiálně nebráníme, pokud bude pro obě strany akceptovatelná. Jiné umístnění pro kvalitní fotbalový stadion nehledáme. Určení vlastnictví je pro nás navíc důležité i kvůli rozvoji celé lokality,“ upřesnila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Procházka s postojem města dlouhodobě nesouhlasí. Žalobu už dřív na dotaz Deníku Rovnost komentoval takto: „Jsme ve svobodném a právním státě, do sporu může jít kdokoli s kýmkoli,“ reagoval.

Na Ponavě podnikatel už dříve počítal se vznikem nové čtvrti. Takzvaný projekt Czechcity plánoval stavbu obytných domů spolu s obchody a další občanskou vybaveností. V jedné z variant připouštěl i nový fotbalový stadion, ve druhé ne.

Ilustrační foto.
V hlavní roli Brno. Ve filmech zazáří Zelný trh nebo stadion za Lužánkami

V minulosti se za Lužánky toužili vrátit také hokejoví fanoušci. Objevily se plány na sportoviště s kapacitou až dvanáct tisíc diváků. Od loňského roku je však jasné, že se brněnský hokej přesune do chystané multifunkční haly u výstaviště.