Lidovci už jihomoravského lídra pro krajské volby, které se uskuteční příští rok v říjnu, mají. Starosta Velatic na Brněnsku Jan Grolich je zatím jediným potvrzeným kandidátem na post hejtmana. Ostatní velké strany a hnutí o osobách na první místa svých kandidátních listin teprve rozhodnou.

Ilustrační foto
Záchranku nahradí wellness. Na náměstí 28. října roste hotel

V hnutí ANO potvrdil zájem o hejtmanský post bývalý brněnský primátor a místopředseda hnutí Petr Vokřál. „Určitě je to výzva, ale rozhodovat bude vedení hnutí,“ sdělil.

Lídři do voleb:
ANO: Bohumil Šimek, Petr Vokřál
ČSSD: Kateřina Valachová, Marek Šlapal
KDU-ČSL: Jan Grolich (jediný potvrzený)
ODS: Jiří Nantl

Chuť pokračovat v započaté práci má však také stávající hejtman Bohumil Šimek.

U sociálních demokratů mají zájem o pozici lídra na kandidátce bývalá ministryně školství Kateřina Valachová a nynější náměstek hejtmana pro sociální oblast Marek Šlapal.

Právě známé jméno Valachové může mít podle odborníků u voličů úspěch. „Dovedu si představit, že celostátně známá tvář, kterou si lidé pamatují z televize, bude mít mírně navrch,“ konstatoval politolog Miloš Gregor.

Podle informací Deníku Rovnost upřednostňuje Valachovou vedení strany, naopak regionální buňky preferují Šlapala. Už má podporu okresních organizací v Blansku, Hodoníně a Vyškově. „Nejdůležitější jsou pro mě výsledky brněnské městské konference, která bude druhého listopadu,“ řekl Šlapal.

Položením věnců k soše prezidenta Masaryka si lidé v Brně připomněli vznik Československa.
Květiny k nohám Masaryka. Položením věnců připomněli vznik Československa

Bývalý sociálnědemokratický hejtman Michal Hašek o pozici lídra neusiluje. „Rád podpořím stranu zapojením do kampaně a možná i symbolickou účastí na kandidátce, ale ne na předních pozicích,“ uvedl.

Lídrem občanských demokratů do krajských voleb má být ředitel vědeckého centra Ceitec Jiří Nantl. O definitivní nominaci rozhodne regionální sněm. „Naším politickým cílem bude sestavit koalici bez hnutí ANO,“ zmínil.

Podporují ho okresní organizace, třeba břeclavská. „Nantl umí řídit velký kolektiv, je přátelský,“ podotkl tamní předseda a senátor Rostislav Koštial.

Stavba v ulici Elišky Krásnohorské u řeky Svitavy v brněnských Černovicích.
Černé stavby v Brně. Jsou jich desítky a jejich odstranění je náročné

Představitelé TOP 09 v kraji jednají o spolupráci ve volbách s dalšími stranami. „Předpokládám, že o lídrovi i o podobě koaliční spolupráce budeme mít jasno v prosinci,“ poznamenal krajský předseda Vlastimil Válek.

Piráti zvolí svého lídra devátého listopadu.

Podle politologa Gregora je brzy známý lídr důležitý především pro politické strany a hnutí, aby věděly, jak směřovat svou kampaň.

MICHAL HRABAL
OLDŘICH HALUZA