Je po půlnoci a restaurační zahrádky už jsou zavřené. Lidé zůstávají v centru města a přesouvají se k soše markraběte Jošta. Tam mezi sebou ve skupinách vášnivě diskutují. Výjimkou nejsou situace, kdy se vášnivé debaty mění v hluk a křik. V rukách jim přitom nechybí pivo nebo tvrdý alkohol. Po jejich odchodu zůstává na místě nepořádek s množstvím plechovek a odpadků. Obrázek, který je po pandemii koronaviru často k vidění na Moravském náměstí.

Na noční hloučky Brňanů popíjejících na prostranství, kde ruší noční klid, upozorňují místní. Ve společném vyjádření stížnost vyjádřili obyvatelé Moravského náměstí, Joštovy a České ulice. O situaci napsali také na brněnský magistrát a městskou policii. „Jde hlavně o hluk, popíjení alkoholu až do pěti hodin ráno a hlasitou hudbu. Lidé pohybující se v noci na Moravském náměstí také ničí národní a městské památky a dochází zde i k násilí," uvedli obyvatelé.

„Po konci otevírací doby zahrádek lidé nejdou domů, ale zůstávají a dělají tam bordel do hluboké noci. V minulém roce byla tamní situace ještě snesitelná, ale nyní už problém narostl do trojnásobných rozměrů,“ řekl obyvatel sousedního Jakubského náměstí Josef Vojta.

Problémy s opilými lidmi v okolí sochy Jošta a nepořádkem, který po sobě nechávají, potvrdil i majitel pivnice Taproom na Moravském náměstí Roman Schneider. „Řešili jsme i stížnost od policie, že někdo seděl kousek od naší zahrádky a jiný po něm hodil lahváče. Policistům jsme dodali kamerové záznamy. Poslední dobou se situace zhoršuje. Vypadá to, že se tam problémy přesunuly z Jakubského náměstí,“ popsal Schneider.

Brněnští strážníci v místě posílili kontroly, kromě hlídek z místní služebny tam častěji v noci míří ty dohlížející na pořádek po celém městě. „Po pandemii koronaviru patří místo k nejexponovanějších oblastem v centru města. Lidé hledají alternativu k zábavě v době zavřených hudebních klubů,“ vysvětlil mluvčí městské policie Jakub Ghanem.

Doplnil, že strážníci momentálně jednají o možnosti umístit na Moravské náměstí stálou bezpečnostní kameru, pomocí které na dění dohlédnou.

Představitelé radnice Brna-středu stížnosti na výrazné zhoršení situace na Moravském náměstí nezaznamenali. Místo na rozdíl od prostoru přednádraží nepatří mezi oblasti, kde zavedli zvýšený počet úklidů. „Netvrdíme, že tam není zvýšený nepořádek, ale zatím nepředstavuje problém, zvládáme to. Ale stačí jedna akce, abychom přišli na to, že je něco špatně. Úklid jsme schopni posílit operativně,“ uvedl místostarosta městské části Martin Landa.

Moravské náměstí podle platné protialkoholní vyhlášky nepatří mezi čtyři prostranství v centru, kde mohou lidé popíjet alkohol až do půlnoci. Řadí se mezi ně Jakubské, Dominikánské a Římské náměstí a Zelný trh.

Moravské náměstí po pandemii koronaviru

• Skupiny lidí popíjející v nočních hodinách po zavření restauračních zahrádek alkohol.
• Rušení nočního klidu kvůli hlasité zábavě.
• Nepořádek zanechaný lidmi na prostranství.
• Posílení hlídek městské policie.
• Intenzita úklidu se prozatím nemění.
• Uvažuje se o umístění bezpečnostní kamery.