O možném zrušení zakázky již brněnští radní jednali, hlasovat o něm chtějí na úterním zasedání zastupitelstva. „Za celou svou zastupitelskou kariéru jsem se ještě nesetkala s tím, aby se na něco tak intenzivně tlačilo a dělaly se kolem toho takové tajnosti. Zrušení tendru na výstavbu třetího kotle ve spalovně odpadu Sako Brno není ani v souladu s péčí řádného hospodáře, protože nevyužít skoro tři miliardy získané z modernizačního fondu je nezodpovědné. Ve finále mohou Brňané platit za teplo víc,“ reagovala zastupitelka za koalici Zelených a Žít Brno Jana Drápalová.

Městská firma Sako Brno provozuje takzvané zařízení na energetické využití odpadu. To kromě samotného spalování odpadu funguje jako významný zdroj energie. Produkuje totiž teplo a elektřinu. V roce 2010 nechali představitelé města dva ze tří tehdejších kotlů zbourat a postavit nové, stejný scénář plánovali u kotle třetího. „V současnosti spalují dva kotle veškerý brněnský zbytkový odpad po roztřídění, dále pak odpad z Jihomoravského kraje, části Olomouckého kraje a Vysočiny,“ pokračovala Drápalová.

Módní show ozvláštnila happening Street Fashion Show pořádaný v brněnské Galerii Vaňkovka.
VIDEO: Modelové a modelky vyrazili do brněnských ulic. Svezli se i šalinou

Ačkoli má projekt výstavby třetího kotle platné posouzení vlivu na životní prostředí, argumentují představitelé města zhoršením ekologických podmínek pro Brňany. To je podle nich jeden z důvodů, proč od záměru chtějí upustit. „Evropská legislativa se vyvíjí, před lety tehdejší zastupitelé nemohli tušit, že do projektu zasáhne Green Deal a další politické iniciativy Evropské unie. Trendy ale jasně hovoří o tom, že bychom odpad měli primárně třídit, recyklovat a znovu využívat,“ reagoval primátorčin náměstek Robert Kerndl.

Zároveň podotkl, že jsou Brňané jedněmi z nejlepších ve třídění odpadu, a proto by se touto cestou vydal raději. „Zatímco Brňané vyprodukují ročně sto tisíc tun odpadu, vznikne stejné množství také v Jihomoravském kraji. Nevidím tedy důvod, proč bychom potřebovali kotle s kapacitou tři sta šedesát tisíc tun, jen abychom sváželi odpad z celé republiky. Pokud zakázku zrušíme, nestane se nic hrozného, naopak zaktualizujeme dlouhodobou energetickou koncepci,“ dodal Kerndl.

Koaliční strany nejsou ke zrušení tendru jednotné

Analýzu zpracovanou členy představenstva městské firmy Sako Brno, která závěry vedení města vysvětluje, plánují čelní představitelé prodiskutovat na pondělním veřejném projednání. Napříč všemi koaličními stranami však podporu pro zrušení tendru nemají. „Výstavbu třetího kotle dlouhodobě podporujeme, na úterním zasedání zastupitelstva se proto zdržíme hlasování. Velká část analýzy rozebírá vliv na životní prostředí, ten ale již kladně definovala EIA. Za projektem stojíme,“ nechal se slyšet například lidovecký radní Filip Chvátal.

Kerndlovo stanovisko, že by rozšíření brněnské spalovny odpadu mělo za následek větší znečištění ovzduší, označili někteří opoziční zastupitelé za populistické. Úroveň čištění spalin ze zařízení pro energetické využití je podle nich nejvíce propracovanou a monitorovanou technologií, která garantuje minimální hodnoty oxidu uhličitého.

Výstava jedinečných modelů obřích brouků o váze až jedné tuny začíná na brněnském výstavišti.
VIDEO: Megabrouci už jsou na brněnském výstavišti. Prohlédněte si obří modely

„Záměna výroby tepla z odpadů je na úkor výroby tepla z plynu, který je taktéž významným producentem oxidu uhličitého. Pokud máme dbát na čistší ovzduší v Brně, pak se musíme zaměřit na zplodiny z dopravy, která je značným producentem prokazatelně toxických a karcinogenních látek přímo v dýchací výšce Brňanů,“ řekla zastupitelka Drápalová, která je zároveň starostkou brněnského Nového Lískovce.

Důvodem, proč chce vedení města schválit zrušení veřejné zakázky již na nadcházejícím zasedání zastupitelstva, je platnost nabídky zhotovitele. Ta skončí společně s říjnem. Do té doby tak musí padnout konečné rozhodnutí. Kromě nečekaného načasování nicméně Zelení kritizují také možnou vyšší cenu za teplo, mnohamilionové náklady dosud vynaložené na uskutečnění projektu a rozpor s platnou energetickou koncepcí Brna. „Nemyslím si, že si Brňané zaslouží, aby se do města svážel odpad z celé republiky,“ řekl Kerndl.