„Na pozadí příběhů jednotlivých sálů a míst areálu si návštěvníci poskládají pestrou mozaiku dějin hradu. Jedná se o první stálý prohlídkový okruh zaměřený na historii Špilberku," uvedla mluvčí Muzea města Brna Barbora Kachlířová.
Turisté mohou v rámci nového prohlídkového okruhu Příběh hradu zavítat i na místa, která byla dosud nepřístupná. Špilberk si od středověku do současnosti prošel mnohými změnami, o kterých řada lidí neví. „Letos uplyne šedesát let od prohlášení hradu národní kulturní památkou, a tak se zdálo býti příhodné v tomto roce zařadit na repertoár prohlídkový okruh, který bravurně vylíčí dějiny hradu a města Brna,“ sdělil ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.
Návštěvníci budou mít možnost se spolu s průvodcem za hezkého počasí podívat i do exteriérů hradu, které nabízejí dosud utajené nejkrásnější výhledy na Brno. Projdou si také reprezentativní křídlo hradu, kde uvidí jedinou, částečně dochovanou, středověkou obrannou věž. Ve stejných místech jsou pak na kachlové dlažbě k vidění znaky zemí, které ovládal panovník Přemysl Otakar II., pravděpodobný zakladatel hradu. „Když se návštěvník rozhlédne dále po prostoru, nepřehlédne rozměrnou dřevěnou orlici z 18. století, která je znakem Moravy," přiblížila Kachlířová.
Unikátní pak bude návštěva prostor, které nebyly dosud turistům zpřístupněny, jako je například Renesanční salonek s jediným zachovaným renesančním oknem na Špilberku a rozměrnými obrazy habsburských panovníků. Dále je v rámci okruhu přístupné takzvané Vlaštovčí hnízdo, což je prostor vybudovaný za druhé světové války pro důstojníky wehrmachtu, s původními kachlovými kamny, které ještě v letošním roce doplní o ztracené doplňky.
Komentované prohlídky jsou v plánu každý den v devět a jedenáct dopoledne a v jednu a ve tři odpoledne. Potrvají zhruba hodinu. Začátek prohlídky bude na malém nádvoří. Vstupenka vyjde na 160 korun, snížené vstupné 95 korun.