Změnit to má projekt s názvem Portál praxí. Pořádá ho brněnská Regionální hospodářská komora a Mendelova univerzita. Cílem je především vylepšit komunikaci mezi firmami a studenty. „Do internetové databáze, která díky projektu vznikla, se přihlásí studenti a zároveň i firmy,“ popsal systém Jiří Šafránek z Regionální hospodářské komory.

Firmy tak mohou sledovat celé studium přihlášených účastníků. Studenti si přitom zvolí, jestli se jim známky zobrazí v jejich profilu. „Napsat si tam také můžou své dosavadní zkušenosti, případně další praxe, tak, aby byli pro zaměstnavatele zajímavější,“ uvedl Šafránek. Zatím tuto možnost podle něj využilo asi sedm stovek studentů z Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. A přes sto firem.

Portál praxí je v Brně první projekt tohoto druhu. Časem by se do něj měli zapojit i studenti z jiných fakult a dokonce i z jiných vysokých škol. „V současné době na tom pracujeme. Je to totiž vynikající možnost, jak si mladí lidé mohou slušně nastartovat svoji kariéru. Firmy si zase vychovají potenciální zaměstnance,“ řekl Šafránek. Jednou z možností, kterou jim k tomu systém nabízí, je zadávání témat diplomových prací.

Portál slouží také k tomu aby si studenti ve firmách domluvili praxi ještě při studiu. „Vysokoškoláci mohou při praxi například zaskočit za nemocného zaměstnance nebo pomoci v době dovolených. Je to systém, který pomůže oběma stranám,“ zdůraznil prorektor Mendelovy univerzity Libor Grega.

Nápad se velmi líbí i studentům. „Pokud se tato možnost naskytne i u nás, určitě jí využiji. Jsem na škole sice teprve první rok, ale do budoucna se určitě vyplatí mít spolu s diplomem rovnou i nějakou praxi,“ podotkla studentka Vysokého učení technického v Brně Monika Kosturová.