Lidé mají ohledně nového radaru smíšené pocity, ale uznávají, že bezpečnost je důležitá. „Jako řidič z toho moc velkou radost nemám, protože někdy se člověk neuhlídá a pokuta je na stole. Na druhou stranu bezpečnost je zásadní věc a z pohledu rodiče je pravda, že se o děti budu méně bát,“ reagoval například jeden z místních Petr Pohlodek.

Systém na měření rychlosti má být v ulici Komenského v provozu od začátku příštího roku. Představitelé Sokolnic instalaci úsekového měření řeší déle než rok. Nyní už mají hotovou projektovou dokumentaci. „Je to na dobré cestě. Překonali jsme řadu překážek a teď radar připravujeme,“ uvedl starosta Beránek. Podle něj je hlavním cílem zvýšení bezpečnosti a zklidnění dopravy ve vytížené Komenského ulici.

Na administrativě spojené s novým úsekovým měřením se Sokolničtí dohodli s vedením Šlapanic, které jsou obcí s rozšířenou působnosti. Tamní úředníci budou po řidičích také vymáhat peníze za pokuty. Veškeré příjmy tak poputují právě do městské kasy Šlapanic. „Do naší pokladny nic neplyne, naopak jde o výdaje na zprovoznění a údržbu. Jde nám čistě o bezpečnost, nechceme postihovat řidiče,“ řekl Beránek.

Pokuty pro větší bezpečí

Šlapanická starostka Michaela Trněná Deníku sdělila, že by příjmy z pokut chtěli využít na údržbu silnic nebo bezpečnostní opatření. „Nepočítáme s tím, že by byl příjem z pokut nějak velký, ale chceme ho využít především na bezpečnost chodců, nová dopravní značení či údržbu silnic. Například chceme přestavět křižovatku u Alberta,“ přiblížila Trněná.

Šlapaničtí vnímají vymáhání pokut jako nutnost ze zákona, která navíc nepřináší jen příjmy. „Nejde o rýžování peněz, ale o náročný projekt, který nám taktéž způsobí výdaje. Kromě toho, že je časově náročný, musíme zajišťovat úřední stránku věci ohledně vymáhání. Řešíme i odbornou způsobilost nebo zaškolování a obojí něco stojí,“ pokračovala Trněná.

Vedení Sokolnic se dohodlo se zástupci šlapanické radnice na uzavření smlouvy. „Šlapaničtí souhlasí s provozem služby, nic by nám tedy nemělo bránit. Jakmile smlouvu ztvrdíme, zahájíme výběrové řízení na firmu pro instalaci zařízení,“ dodal Beránek. Výběrové řízení odhaduje na říjen, instalaci radaru pak na prosinec.