„Návrhů se sešlo opravdu mnoho,bylo jich více než devadesát. Zpočátku to navíc vypadalo, že soutěž bude ještě masovější. Její podmínky si totiž vyzvedly tři stovky zájemců,“ sdělil náměstek brněnského primátora Martin Ander.

Jak konkrétně vypadají jednotlivé návrhy na novou podobu náměstí zatím organizátoři úzkostlivě tají. „Soutěž komise vyhodnotila, ale její výsledky musí nejprve schválit rada města. Zveřejnit je tedy můžeme po jejím úterním zasedání,“ řekla Zuzana Morávková z architektonické kanceláře Knesl+Kynčl jež soutěž organizovala.

Brňané se podle ní s návrhy seznámí na podzim. „Od začátku listopadu do poloviny prosince je vystavíme v Urbancentru. Ty vítězné i ostatní,“sdělila Morávková.

Oproti rekonstrukci Moravského náměstí, či Zelného trhu, kde se představitelé Brna rozhodovali jen mezi ani ne pěti zájemci, které přitom sami vybrali, se počet návrhů opravy náměstí takřka zdvacetinásobil. Kladně to hodnotí brněnský architekt Jan Sapák. „V Brně je to bohužel po dlouhých pěti letech první architektonická soutěž. Vždy se rozhodovalo tak mezi čtyřmi lidmi a teď jich soutěží devadesát. To je důležité,“ tvrdil dlouhodobý kritik absence veřejných soutěží Sapák.

Nevyhnul se ovšem ani kritice. „Po pětileté absenci soutěží si nelze nevšimnout, že ta na Římské náměstí přišla pár týdnů před volbami,“ upozornil Sapák.

Navíc je podle něj vhodnější než současná ideová přímo projektová soutěž. „Ideová se používá tam, kde zadavatel tápe a úkol je nejasný. Jenže poměry na Římském náměstí jsou dávno známy,“ řekl Sapák.

Podle náměstka Andera poslouží výsledky ideové soutěže teprve jako základ širší diskuze, na jejímž základě vznikne definitivní projekt. „Do diskuze chceme vtáhnout i Brňany. Dostanou příležitost se vyjádřit a definitivní podobu návrhu můžeme znát na konci roku,“ uvedl Ander. Doplnil, že nové náměstí Brno dostane nejdříve v roce 2013.

Názory Brňanů na novou podobu náměstí se různí. „Římské náměstí dnes bohužel kvůli nulovým úpravám celkově připomíná spíš dvorek za domem. Ideální podle mne bude vytvořit z náměstí jakousi oázu klidu mezi dvěma pěšími tepnami Brna, Masarykovou a Josefskou ulicí. Mým poetickým snem je posezení pod košatým stromem na zahrádce kavárny či čajovny za zurčení vody tryskající z kašny,“ rozněžnil se Jaroslav Mezník.

Naopak Jakub Vrbas vidí prozaičtější využití bývalého blešího trhu. „Pamatuji si, že tam bývalo v zimě kluziště. Mohlo by se vrátit a k němu nějaké lavičky,“ řekl Vrbas.