Vítězem prosincových předčasných voleb se se třemi mandáty stalo uskupení Společně v Jehnicích s lídrem Robertem Charvátem. V kandidatuře na starostu ale na ustavujícím zastupitelstvu Charvát neobstál. K SNK pro Jehnice č. 2 a SNK pro Jehnice č. 1 se připojil Václav Šicha mladší z KDU-ČSL a novým starostou byl zvolen v poměru čtyři ku třem hlasům Oto Rinchenbach ze sdružení SNK pro Jehnice č. 2.

„Vzhledem k situaci, kdy došlo k několika změnám ve vedení, a kdy nemáme tajemníka ani rozpočet, jsem se rozhodl jednoznačně podpořit pana Rinchenbacha jakožto zkušeného kandidáta na starostu, který v zastupitelstvu městské části vykonává práci už řadu let," zdůvodnil své rozhodnutí Šicha mladší.

Možné varianty vnitřního prostoru multifunkční haly v Brně.
Varianty podoby multifunkční haly v Brně. Podívejte se, jak může vevnitř vypadat

Šichu mladšího zvolili noví zastupitelé prvním místostarostou. Pozici druhého místostarosty obsadil Milan Pernica z SNK pro Jehnice č. 2.

„Navrhoval jsem, aby by ve vedení Jehnic byli zástupci všech tří stran, tedy ze Společně v Jehnicích, SNK pro Jehnice č. 2 i z KDU-ČSL. Bohužel se to nepodařilo dojednat. Nicméně je zde vůle spolu spolupracovat, jednat a vést Jehnice lepším směrem, než tomu bylo doposud," okomentoval výsledek ustavujícího zastupitelstva vítěz voleb Charvát.

Nový starosta Rinchenbach doufá, že se mezi politiky podaří najít shodu. „Věřím tomu, že všichni členové zastupitelstva mají zájem pracovat na tom, aby to v Jehnicích klapalo a tomu, že k sobě najdeme cestu tak, aby se polarizace jehnické společnosti i zastupitelů, která tady v minulém volebním nastala, otupila," řekl Rinchenbach.

Mezi prvními kroky nového vedení městské části bude vypsání výběrového řízení na tajemníka a sestavení rozpočtu na letošní rok. Ten se podle nového starosty nebude příliš lišit od toho loňského.

K předčasným volbám v brněnských Jehnicích došlo poté, co loni na jaře na svou pozici v zastupitelstvu rezignovali Robert Charvát, Iveta Brůhová a Vít Krinčev, včetně jejich náhradníků. Důvodem byla ztráta důvěry v tehdejšího starostu městské části Stanislava Drába.

„Úřad se pod jeho vedením stal nefunkční. Na denním pořádku nám byla předkládána neznalost, nedodržování, ignorování a svévolný výklad zákona. Hlavní příčinou však byla výběrová řízení, která byla netransparentní, špatně provedená a na hraně či až za hranou zákona," popsal tehdy dnes už bývalý místostarosta a jehnický zastupitel Krinčev.

  • Podívejte se na ustavující zastupitelstvo Jehnic
Zdroj: Youtube

V zastupitelstvu městské části po odstoupení tří zastupitelů zůstali pouze čtyři lidé, a to tehdejší starosta Stanislav Dráb a zastupitelé Oto Rinchenbach, Daniel Rychnovský a Václav Šicha. Minimální počet zastupitelů je ale pět.

Předčasné volby se konaly v první polovině prosince loňského roku. Ustavující zastupitelstvo svolali zastupitelé městské časti až na konci ledna proto, že kandidáti za Klidné Jehnice podali dva návrhy na neplatnost voleb. Oba návrhy Krajský soud v Brně zamítnul.

Nově zvolení zastupitelé Jehnic

  • Robert Charvát za Společně v Jehnicích - Předseda finančního výboru
  • Vojtěch Sýkora za Společně v Jehnicích
  • Iveta Brůhová za Společně v Jehnicích
  • Oto Rinchenbach za SNK pro Jehnice č. 2 - starosta
  • Milan Pernica za SNK pro Jehnice č. 2 - 2. místostarosta
  • Václav Šicha starší za SNK pro Jehnice č. 1 - Předseda kontrolního výboru
  • Václav Šicha mladší za KDU-ČSL - 1. místostarosta