V Šumavské ulici v areálu bývalé Zbrojovky má do roku 2011 vyrůst vědecký park, který poskytne zázemí odborníkům v informačních a komunikačních technologiích.

Centrum vědy a výzkumu CERIT (Centre for Education, Research and Innovations in ICT – Centrum vzdělávání, výzkumu a inovací pro ICT) bude mít několik poslání. „První část spočívá v podpoře začínajících firem v oboru informačních a komunikačních technologií. Vznikne zde inkubátor pro zhruba devadesát inovativních firem,“ vysvětlila Petra Nováková z Masarykovy univerzity.

Další částí je zázemí pro studenty a pro výzkum. Dostupné by zde měly být nejmodernější technologie, které zvládnou výpočetně náročné modelování, simulace a velké objemy dat. V Brně tak vznikne první centrum podobného typu v Česku.

Centrum za půl miliardy

Výstavba CERITU přijde celkově na půl miliardy korun. Jihomoravský kraj v září zažádá o příspěvek z evropských fondů. Bez peněz z unie by projekt nebyl reálný. „Z operačního programu na podporu vědy a výzkumu můžeme získat až pětasedmdesát procent nákladů. Ze státních zdrojů by se pak doplácelo zhruba sto milionů korun,“ popsal plánované financování jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Zatím nepadlo rozhodnutí, kdo bude nový objekt provozovat. Zpočátku ho bude podle slov hejtmana vlastnit univerzita, následně pak správu převezme kraj. Nejdřív se totiž musí vytvořit vědecké zázemí, poté se naváže spolupráce s firmami. O projekt se proto bude starat Jihomoravské inovační centrum. „Pro nás je to klíčový rozvojový projekt, který doplní stávající infrastrukturu inkubátorů v regionu. V současné době podporujeme inovativní firmy zaměřené na biotechnologie, dále provozujeme dva inkubátory, které by v budoucnosti byly více směřovány do oblasti elektrotechniky a strojírenství. Stavba centra zaměřeného na oblast ICT ve společné budově s fakultou informatiky je výrazná pomoc pro rozvoj jednoho ze čtyř výzkumných oblastí, které v kraji vedou,“ uvedl manažer projektového týmu Radim Kocourek z Jihomoravského inovačního centra.

CERIT má do Brna přinést i nová pracovní místa v oblasti informačních a komunikačních technologií. „Doufáme, že sem centrum přitáhne také větší počet studentů magisterských a doktorských programů. Nabízí se jedinečné spojení výzkumu a praxe,“ dodala Nováková.

Firmy mají o projekt zájem

O účast na projektu už projevila zájem řada společností. Přínos pro podnikatelkou sféru dokazuje například brněnská firma s výpočetní technologií, která expanduje do celého světa. „Podpora začínajících firem s nápady a spolupráce mezi univerzitami jsou osvědčené postupy, které se dobře uplatnily jinde v Evropě. Máme pobočky po celém světě a velice často mimo hlavní města. Podle naší zkušenosti taková místa často nabízejí nejlepší podmínky pro podnikání, ať už se jedná o kvalifikovanou pracovní sílu, dobré vysoké školy nebo celkovou podporu podnikáni od regionálních správ,“ odůvodnil Libor Šafář z Moravia Worldu.

Jihomoravský kraj projektem CERIT naváže na předchozí podporu začínajících firem. V minulosti spolupracoval s Masarykovou univerzitou například na projektu biotechnologického inkubátoru INBIT.

ANETA ŠEDÁ