Nového držitele má Cena Eduarda Postbiegla za absolutně nejlepší kolekci v prestižní soutěži Top 77 vín. Zámecké vinařství Bzenec letos vystřídalo na trůnu firmu Vinselekt Michlovský z Rakvic na Břeclavsku. Ta uspěla v minulých letech čtyřikrát v řadě. „Popáté to Michlovskému nevyšlo jen těsně. Letos se zúčastnilo Zámecké vinařství Bzenec. Ale Michlovský je zase na stupínku vítězů. Má nejlepší kolekci vín Velkopavlovické podoblasti,“ řekl hlavní pořadatel soutěže David Mádr.

Okolí někdejšího pivovaru v brněnských Řečkovicích je opravené. Ve zrekonstruovaném amfiteátru si Brňané užijí první akci už o víkendu.
Proměna bývalého pivovaru v Brně. Podzemí ustoupilo statice, část zalili betonem

Galadegustace a slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční ve čtvrtek od sedmi hodin večer v Besedním domě v Brně. Hodnotitelé letos vybírali z 609 vzorků od sto osmi vinařů.

ÚBYTEK VÍN

Oproti loňskému ročníku výrobci přihlásili menší počet vzorků. Před rokem jich bylo 724. „Byli jsme nucení zavést manipulační poplatek. Donutila nás k tomu řada věcí. Pro některé vinaře to byla překážka. Druhá věc je konkurence soutěží. Jsou vinaři, kteří si vybírají. Ale na všech soutěžích mají úbytek přihlášených vín,“ podotkl Mádr.

Celkem dvanáct vzorků získalo nejvyšší pětihvězdičkové ocenění. Ocenění za nejlepší kolekci slovácké podoblasti obhájilo Vinařství Štěpán Maňák ze Žádovic na Hodonínsku, v Mikulovské podoblasti bylo nejlepší Vinařství Jindřich Kadrnka z Březí na Břeclavsku, nejlepší kolekci Znojemské podoblasti mělo Vinařství Oulehla z Nových Bránic na Brněnsku. „Z výsledků je vidět, že vína byla velmi kvalitní. Jsou tam zastoupení velcí i menší vinaři, což je dobře. Nebyly žádné problémy s chorobami, vadami,“ sdělil předseda hodnotící komise Pavel Pavloušek.

POPRVÉ LIKÉROVÁ VÍNA

Součástí soutěže byla znovu i kategorie naturálních vín. Letos jich vinaři dodali jedenáct. Pálava od Vinařství Válka z Nosislavi na Brněnsku dokonce získala nejvyšší ocenění – pět hvězdiček. Degustátoři také poprvé hodnotili likérová vína. Všechna tři dodal Vinselekt Michlovský. „Jeho Merlot z roku 2011 získal tři hvězdičky. Zbytkový cukr byl 153 gramů,“ zmínil Mádr.

Mnozí vinohradníci na jihu Moravy mají obavy, zda svoji úrodu prodají. Snímek je ilustrační.
Obavy před vinobraním. Výkupy hroznů jsou problém, zájem vinařů opakovaně slábne

Přes šest set vzorků soutěžilo v letošním klání Top 77 vín v Brně. Nejvíce hodnotitelé ocenili kolekci vín ze Zámeckého vinařství Bzenec.Přes šest set vzorků soutěžilo v letošním klání Top 77 vín v Brně. Pro zvětšení infografiku rozklikněte.Zdroj: Deník/Markéta Evjáková

Podle Pavlouška je likérové dělané na styl portského. „Dá se dolihovat už mošt nebo v určitém stádiu kvašení. Záleží na stylu výroby. Hodně aromatické odrůdy se dají dolihovat i ve stádiu moštu. Je to takový doplněk sortimentu. Nikdy nebude dominantní,“ míní vinařský odborník.

Podle ocenění si vybíral dříve vína například Pavel Barták. Nyní už volí spíše podle toho, co mu chutná. „U nás je zajímavý Ryzlink vlašský. Světově mně z bílých vín chutnají moselská vína (mosel je vinařská oblast mezi Trierem a Koblenzí proslavená ryzlinky – pozn. red.). V červených nejsem tak vyhraněný,“ sdělil.

Největší zastoupení v soutěži měla odrůda Ryzlink rýnský, a to třiačtyřicet vzorků. Z červených pak Frankovka s více než pětadvaceti. „Nejstarší víno bylo ročníku 2003 od vinařství z Francie. Celkem 376 vzorků, které výrobci dodali, mělo jako rok výroby 2022,“ nastínil Mádr.

Novinkou je i rozšíření počtu kategorií. Suchá vína organizátoři rozdělili na dvě. „První byla do čtyř gramů, druhá od 4,1 do devíti. Bylo pro nás pozitivní, že se nám letos zvýšilo množství suchých vín,“ pochvaloval si Mádr.

Zdroj: Deník/Tereza Hálová

Vzorky v soutěži hodnotily tři odborné komise po tři dny. „Naturální vína pak porovnávali všichni hodnotitelé. Nebyla to záměrně záležitost jedné komise,“ poznamenal hlavní hodnotitel Pavloušek.

MICHAL HRABAL

ALŽBĚTA KADLECOVÁ