Centrem všeho dění je internetová stránka leosjanacek.eu. „Lidé na ní najdou informace o skladateli a jeho díle, rozcestník současných aktivit spojených s Janáčkem i podrobnosti o stezce Po stopách Leoše Janáčka. Janáček a Brno je velké téma, chceme je zajímavě zprostředkovat Brňanům i turistům,“ nastínila ředitelka turistického informačního centra Jana Janulíková.

Stránky upozorní i na dvě kolekce suvenýrů a nového tištěného průvodce místy v Brně, kde Janáček působil.

Nynější větší pozornost Janáčkovi není náhodná, na podzim se totiž v Brně koná mezinárodní hudební festival Janáček Brno. „Letos bude unikátní, hudebníci uvedou všechny Janáčkovy opery, což se podaří málokdy,“ podotkla Janulíková.

Na tom, že Janáček je osobnost, na kterou má Brno upozorňovat, se shodují i marketingoví odborníci. Zároveň ale tvrdí, že zaujme spíše úzkou skupinu lidí. Myslí si to třeba vedoucí Centra městského a regionálního managementu Ostravské univerzity Petr Rumpel. „Záleží na tom, koho má nový web či suvenýry přilákat. Pokud míří na lidi z vysoké kultury, tak je jeho osobnost vhodná. Širokou skupinu ale zaujmou spíše sportovci či někdo z pop-kultury. S postavou Janáčka navíc pracuje i Ostrava či rodné Hukvaldy,“ upozornil.

I podle Stanislava Mokrého z Ústavu marketingu a obchodu brněnské Mendelovy univerzity si Janáček pozornost zaslouží. „Jako dobrý nápad vnímám jeho využití jako průvodce jednotlivými brněnskými lokalitami, s nimiž se pojil jeho život. Návštěvníkovi se otevře zajímavý pohled na město. Webové stránky ale nejsou připravené pro zahraniční návštěvníky,“ řekl odborník.

Také on očekává, že Janáček zaujme hlavně milovníky hudby. „Nepředpokládám, že jeho osobnost přivede do Brna zástupy nových turistů,“ uvedl. Širší skupinu lidí by podle něj zaujal spíše Gregor Mendel.

Hudební odborníci větší prezentaci města skrze Janáčka vítají. „Trafikant na Bahamských ostrovech ho asi znát nebude, ale ve světě je rozhodně známější než třeba Bedřich Smetana. A je ostuda města, že na Janáčkovi nestaví už dávno. Janáček sice nepsal reklamní melodie jako Mozart, ale i toho ten trafikant na Bahamách nejspíše zná jen díky čokoládovým koulím,“ poznamenal dramaturg brněnské filharmonie Vítězslav Mikeš.

Janáčkovo Brno
• Turistické informační centrum se letos chce víc zaměřit na dlouho slibovanou prezentaci města prostřednictvím postavy skladatele Leoše Janáčka.
• Při této příležitosti představilo nový web, průvodce i kolekci suvenýrů věnovanou známému hudebníkovi.
• Hudební odborníci jsou zaměřením se na Janáčka nadšení.
• Odborníci na marketing ale upozorňují, že postava Janáčka zaujme jen úzkou skupinu milovníků hudby.