„Ve srovnání s minulým sledovaným obdobím se v Brně prodala ani ne polovina bytů. Prodeje klesly nejen pod hodnoty slabého začátku roku 2018, ale jsou vůbec nejnižší za necelou uplynulou dekádu, co tento trh monitorujeme," sdělil výkonný ředitel Trikayi Dalibor Lamka. Ve druhém čtvrtletí letošního roku se v Brně prodalo 161 nových bytů.

Průměrná nabídková cena bytů v brněnských novostavbách sice poprvé od začátku roku 2018 poklesla, ale jen minimálně. Ve třetím čtvrtletí stály byty v nabídce 126 500 korun za metr čtvereční, oproti předchozímu čtvrtletí tedy zlevnily o sedm set korun. „Kvůli rostoucí inflaci a zejména z důvodu zvýšení nákladů na bydlení je citelná opatrnost kupujících. Předpokládáme, že tento vývoj bude letos ještě pokračovat. Pokles prodejů v závěru roku, který naše analýza poslední roky ukazuje, bude za současné situace pravděpodobně ještě výraznější," míní Lamka.

Podle realitního makléře Roberta Schmidta v současné době ani na inzerát o koupi nikdo nezavolá. „Nemáme s kým jednat, komu byt prodat. Novostavby se přestaly prodávat. Aby se trh hýbal, musí spadnout cena hypotéky. Můj osobní názor je, že nové byty se budou prodávat, když bude cena okolo 110 tisíc korun za metr čtvereční. Investoři nechtějí zlevňovat, stálo je to peníze i čas. Říkám tomu zákon zadrhnuté desky, kdy ani jedna strana nechce ustoupit," komentoval Schmidt.

Před šedesáti lety havarovalo letadlo ČSA nedaleko Újezdu u Brna. Při neštěstí zemřelo třináct lidí.
Šedesát let od letecké tragédie u Brna: pád na Staré hoře stál třináct životů

Už přes rok hledá garsonku například Filip Kostrba. „Dle toho, co mi bylo řečeno, jdou bohužel právě jednopokojové byty nejvíc na dračku. Ceny jsou šílené, k dispozici by byly ty, co stojí kolem pěti milionů korun. To si opravdu ani s hypotékou nemohu dovolit. Zůstávám tedy zatím v podnájmu," svěřil se.

Prodeje nových bytů v brně se ve třetím čtvrtletí letošního roku propadly na minimum.Pro zvětšení klikněte.Zdroj: Infografika: Deník/Markéta EvjákováPodle analýzy developerské společnosti Impera styl je průměrná cena aktuálně nabízeného jednopokojového bytu o velikosti zhruba šestatřiceti metrů čtverečních 4,9 milionu korun, dvoupokojový o velikosti sedmapadesáti metrů čtverečních stojí 7,2 milionu korun. „V současné době lze předpokládat, že budou klesat ceny zejména u nemovitostí, které splňují dvě základní podmínky: prodávající nemovitost potřebuje prodat, protože má jiné závazky, které musí platit, a u nemovitostí, u jejichž prodeje prodávající neprodělá ani při snížení ceny," uvedl ředitel Impera stylu František Šudřich.

Obchodní ředitel firmy Imos development Jiří Heinl vysvětlil, že ceny u novostaveb nemohou jít dolů, protože se neustále zvyšují náklady na stavbu. „Prodejní ceny by tedy měly logicky stoupat. Velký nárůst cen však v následujících měsících neočekáváme," poznamenal.

Radnice městské části Brno-střed. Ilustrační foto.
Dopady nelegálního přidělování bytů na Brně-středu: odvolali stíhaného Bradáče

Schmidt připomněl případ některých developerských projektů, kdy se investoři na místo zlevnění rozhodli byty pronajímat. „Ti, co nemají dostatečné finanční zázemí, budou muset začít postupně zlevňovat. Myslím si, že to nastane až po Novém roce. Ceny se začnou snižovat zhruba od února," myslí si Schmidt. Poukázal, že už nyní, když se objeví novostavba za sto tisíc korun čtverečních, najednou je zájemců třeba třicet.

Podle společnosti Impera styl se nachází v aktuální nabídce celkem 1233 volných nových bytů v Brně. Oproti nabízeným bytům před rokem se jedná o téměř čtvrtinový nárůst. „Většina aktuálně nabízených bytů jsou jednopokojové, které tvoří přes čtyřicet procent všech volných bytů v novostavbách. Zájemci o garsonky tak mohou nyní v Brně vybírat z bezmála pěti set volných bytů," zmínil Šudřich.

Podle makléře Schmidta je aktuálně špatná situace i u prodeje starších bytů. „Problém je, že je lidé kupují na hypotéky a nyní na ně většinou nedosáhnou. Už se nám stává, že ani doktoři nedostanou hypotéku, což dříve nebývalo," podotkl odborník v realitách.

MICHAL HRABAL

MARIE BRÝŽOVÁ