Grolich získal podporu pětapadesáti hlasů, osm zastupitelů se zdrželo. „Přebíráme kraj asi v nejtěžší situaci, ve které kdy byl. Může za to celosvětová pandemie. Jsou zavřené obchody, školy, restaurace,“ řekl.

Silná podpora překvapila politologa Lubomíra Kopečka. „Nebývá úplně běžné, aby skoro celá opozice podpořila nového hejtmana. Fungování krajského zastupitelstva by mohlo být hodně souhlasné,“ komentoval.

Ilustrační foto.
Mládež porušila zákaz shromažďování. Strážníci načapali 22 lidí v Králově Poli

Hejtmanovými náměstky se stali Pirát Lukáš Dubec, občanský demokrat Jiří Nantl, František Lukl za Starosty pro jižní Moravu a spolustraník Jan Zámečník. Radu doplňují Jiří Crha, Jiří Kasala a Vladimír Šmerda z ODS, Jiří Hlavenka a Jana Leitnerová za Piráty a Martin Maleček za Starosty, který jako jediný figuroval už v předchozí radě.

Seškrtat půl miliardy korun

Jedním z prvních úkolů nového vedení kraje bude sestavit rozpočet pro příští rok. „Dozvěděl jsem se, že vláda zamítla jakákoliv kompenzační opatření, která byla navržena ke krajům. Máme připravený rozpočet, kde musíme seškrtat řádově o půl miliardy korun,“ zmínil Grolich. Dodal, že radní chtějí, aby důchodci měli možnost být na stáří doma s rodinami, kvalitní školství a aby lidé věděli, co pro ně kraj dělá.

Politolog Otto Eibl neočekává od nové koalice žádné veletoče při směřování kraje, ale zřejmě se změní důraz na jednotlivé oblasti. „Pro současného hejtmana byl velkým tématem boj proti suchu. Čekám, že víc než dřív se mu kraj bude věnovat,“ míní.

Závod mistrovství světa silničních motocyklů v Brně.
Další rána pro MotoGP v Brně. Po městu nedá peníze na opravu okruhu ani kraj

Dosavadní hejtman Šimek se stal předsedou kontrolního výboru. „Budu se snažit být nápomocen novému vedení. Radou nebo informacemi. Zvláště v dnešní covidové době je důležité, aby kraj fungoval,“ sdělil.

Grolich si pochvaloval nadstandardní spolupráci při předávání funkcí. „Nedokážu si představit, že by si ve Středočeském kraji dámy sedly v klidu ke kafé a o všem si takto povykládali,“ poznamenal nový hejtman a srovnal situaci na jihu Moravy s tou ve středních Čechách.

Náměstci Nantl s Luklem a radní Maleček budou ve svých funkcích neuvolnění. „Situace se může během volebního období změnit, ale nebude to mít žádný vliv na nasazení, jaké budu věnovat kraji,“ vzkázal Nantl.

Nová rada Jihomoravského kraje:

hejtman: Jan Grolich (KDU-ČSL)
náměstci hejtmana: Lukáš Dubec (Piráti, první), Jiří Nantl (ODS), František Lukl (Starostové pro jižní Moravu), Jan Zámečník (KDU-ČSL)
další radní: Jiří Hlavenka, Jana Leitnerová (oba Piráti), Jiří Crha, Jiří Kasala, Vladimír Šmerda (všichni ODS), Martin Maleček (Starostové pro jižní Moravu)
neuvolnění členové rady: Jiří Nantl, František Lukl, Martin Maleček