Právě demolice jsou dalším nutným krokem pro výstavbu haly, jejíž začátek je naplánovaný na příští rok. Zprovoznění se dočká v roce 2024. „Potřebujeme získat prostor pro samotnou halu a také pro parkoviště a související dopravní infrastrukturu,“ vysvětlila odstranění tamních budov primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Z jednadvaceti objektů dva vlastní Dopravní podnik města Brna. Další dva patří městu a zbylé Veletrhům Brno. Brněnští radní jednají s managementem společností o demoličních kompenzacích. „V případě veletrhů jde o vybudování dvou nových vjezdů či oplocení a o přesunutí spedice. Je nutný také nový provoz centrálního odpadového hospodářství stejně jako u dopravního podniku. Ten bude navíc také potřebovat některé nové zpevněné plochy a komunikace,“ upřesnil brněnský radní Petr Kratochvíl.

Prací na stavbě Žabovřeská II.
Uzavřená Žabovřeská v Brně: první odstřel už v pondělí a v přesných intervalech

Projekt multifunkční haly splní přísné mezinárodní normy pro celou řadu sportů. Diváci například hokeje, futsalu, volejbalu či tenisu tak dostanou větší možnost sledování utkání přímo ze stadionu. To vítá například dlouholetý fanoušek brněnské Komety Brno Michal Kašpar. „Rondo už dávno nesplňuje požadavky normální haly. Chceme halu, kde se dá snadno parkovat a je tam plno místa,“ svěřil se Rovnosti.

Plánovaná kapacita diváků je až třináct tisíc tři sta, přičemž prostory haly využijí pořadatelé i pro koncerty, muzikály, výstavy, kongresy, veřejné akce či show na ledě.

VMO Bauerova

Současně se stavbou haly souvisí i práce a změny v okolí výstaviště. „Spolu s Ředitelstvím silnic a dálnic se připravuje výstavba VMO Bauerova. Veletrhy Brno chystají projekty nových bran a vstupů do areálu, stavbu odpadového hospodářství a budovy spedice. Dopravní podnik města Brna pokračuje v rozšiřování smyčky Lipová a v projektu lanovky ke kampusu a rovněž v přípravě stavby odpadového hospodářství,“ upřesnil Kratochvíl.

Hasiči pomáhali při čerpání vody po havárii vodovodu ve středu Brna.
Miliony litrů pod zemí: vodu ze zaplaveného kolektoru v Brně čerpají čtvrtý den

Aktuálně také radní vyberou přes koncesní řízení provozovatele haly na prvních patnáct let. „Očekává se vydání společného územního rozhodnutí a stavebního povolení pro 3 stavby, tedy pro samotnou halu, část okolních ploch a na vodní díla. Počátkem letošního roku společnost Arena Brno, která aktivity spojené s výstavbou haly spolu s Brněnskými komunikacemi zastřešuje, požádala o finanční podporu Jihomoravský kraj a Národní sportovní agenturu,“ dodala primátorka Vaňková.

BARBORA PEŠTÁLOVÁ