Zástupci Muchovy rodiny požádali v pondělí soud o vydání předběžného opatření, které by zabránilo stěhování monumentálních plátech do rozhodnutí, kdo smí s Epopejí nakládat. „S ohledem na rozhodnutí hlavního města Prahy žádáme soudní cestou o vydání předběžného opatření. Cílem tohoto kroku je zabránit stěhování epopeje z místa na místo,“ sdělil John Mucha. Reagoval tak na záměr pražských radních vystavit od podzimu Epopej ve Veletržním paláci.

„Nevím, za koho John Mucha hovoří. Nadace Alfonse Muchy ani on nejsou v žádném právním svazku se Slovanskou epopejí. To je jako kdyby za ni hovořil třeba Unipetrol. Epopej vlastní hlavní město,“ ohradil se pražský radní pro kulturu Ondřej Pecha. O chystaném soudním sporu dosud nevěděl a označil ho za absurdní.

Právní zástupci Muchovy rodiny se hodlají obrátit na soud, aby rozhodl, komu plátna patří a kdo o nich smí rozhodovat. „Do sedmi dnů soud rozhodne o návrhu na předběžné opatření. Potom podáme žalobu ohledně vlastnictví,“ informoval právní zástupce rodiny Tomáš David.

Podle mluvčího magistrátu Jiřího Wolfa pražská radnice na svých plánech zatím nic nemění. „Každý má právo obrátit se na soud a podávat žaloby.My ale trváme na tom, že zámek v Moravském Krumlově není důstojným místem pro vystavení tak důležitého díla,“ řekl mluvčí.

Zástupci Moravského Krumlova nyní budou čekat na další postup soudu. „Na rozhodnutí o předběžném opatření má soud sedm dní. Pak se uvidí, co bude dál. Jestliže žádost nadace a rodiny odmítne, nic se nemění, pokud jí vyhoví, patrně Epopej zůstane v Krumlově do té doby, než vznikne důstojný stánek pro její umístění, jak si sám malíř přál,“ uvedl starosta města Jaroslav Mokrý. Právě naplnění darovací podmínky může hrát svou roli v případném soudím sporu mezi zástupci rodiny a magistrátu.

Pavilon pro Epopej na Vítkově

Starosta potvrdil, že Praha již ke konci června vypověděla smlouvu o zápůjčce Epopeje do Krumlova. „V polovině července plánoval magistrát dílo odvézt. Teď musíme počkat, jak příští týden rozhodne soud,“ dodal starosta.

Magistrát již dříve oznámil, že chce epopej vystavit od září v pražském Veletržním paláci. Právě to se ale Johnu Muchovi nezamlouvá. Označil to za pouhé provizorium. „Mám informace o tom, že by plátna v Národní galerii měla viset pouze osm měsíců, protože po uplynutí této doby má galerie s prostorami jiné úmysly,“ upozornil malířův vnuk.

Mluvčí Wolf důrazně oponoval. „Nevím, jak někdo může takhle označovat výstavu ve Velké dvoraně Veletržního paláce. Chceme Epopej po letech představit Pražanům a návštěvníkům hlavního města tak, jako tomu bylo právě před dvaaosmdesáti lety,“ dodal Wolf s odkazem na vůbec první představení celého cyklu veřejnosti. Otevření expozice k desátému výročí vzniku republiky se tehdy zúčastnil i sám autor cyklu.

Místo pro zbudování trvalého pavilonu pro Epopej ovšem magistrát zatím pořád hledá. Zatím se jako nejvhodnější jeví památník na Vítkově. Není to ale definitivní. Pokud ale urbanisté a architekti najdou jiný vhodný prostor kdekoli jinde, jsme ochotni o něm jednat,“ potvrdil pražský radní pro kulturu.

MARTIN MOŠTĚK
JITKA EISENHAMMEROVÁ