Novou koncepci schválilo koncem loňského roku vedení Brna-středu. Opravenou podobu Mendlova náměstí určí architektonická soutěž. „Vyhlásíme ji v dubnu a výsledky čekáme do konce letních prázdnin," oznámil zastupitel Brna-středu Petr Bořecký. Místo tramvajové smyčky politici například počítají v plánech s parkem. Cenu za opravy odhadl Bořecký na stovky milionů korun.

Součástí změn bude také přesun tramvajové i automobilové dopravy, o kterém už Brněnský deník Rovnost dříve informoval. Dopravní řešení připravuje v současnosti magistrátní odbor dopravy. „Základem myšlenky je sjednocení zastávek všech tramvají, trolejbusů a autobusů na jediné místo. A to přibližně do polohy dnešních zastávek tramvajových linek číslo pět a šest," vysvětlil náměstek brněnského primátora pro oblast dopravy Matěj Hollan. Cestujícím se tak zkrátí časy na přestup.

Kratší bude také trasa tramvají linky číslo jedna, která povede průrazem do Hybešovy ulice. Tramvaje využijí prostor v jihovýchodní části náměstí, kde v současnosti vede čtyřproudová silnice. A automobily projedou náměstím při jeho západní a severní straně.

Čtěte také: Nejnebezpečnější místa v Brně? Mendlovo náměstí nebo Stará osada, ukazuje mapa

Vedení trati přímo do Hybešovy ulice skrz současné budovy může být pro město problém. „Průraz se bude těžko prosazovat. Kdyby tam nebyl, tak se projekt snáze uskuteční. Předchozí koncepce s ním nepočítala," reagoval náměstek předchozího primátora Robert Kotzian, jenž se věnoval dopravě. Investiční odbor magistrátu už ale připravuje výkup pozemků.

Druhý problém představuje heliport nedaleké Fakultní nemocnice u svaté Anny, který by chystaná trasa tramvaje odřízla od zbytku areálu. „Heliport využíváme v situacích, když nemůžeme použít nový. Například při nepřízni počasí nebo ve večerních hodinách," vysvětlila mluvčí svatoanenské nemocnice Petra Veselá.

Změny mohou lidé čekat za několik let. „Dnes vypadá náměstí jako napůl nádraží a napůl tržnice. Rozhodně to není místo, kde bych chtěla jen tak trávit čas. Úprava mu prospěje," prohlásila studentka Karolína Tížková.

Čtěte také: Mendlovo náměstí číslo dvě? Vznikat začne už letos

Změny na Medlově náměstí
∙ magistrát chce vést automobilovou dopravu směrem na Úvoz při západním a severním okraji náměstí
∙ tramvajová linka číslo 1 pojede průrazem přímo z Mendlova náměstí do Hybešovy ulice
∙ zastávky hromadné dopravy plánuje město sjednotit na místo, kde v současnosti zastavují tramvaje linek číslo 5 a 6
∙ dopravní podnik pro zastávky chystá bezbariérový přístup
∙ místo nynější tramvajové smyčky vznikne park