Za zvuků zvonečků a v oparech vonných tyčinek se v buddhistickém svatostánku každodenně hrouží do své modlitby, ve které žádá Buddhu o pomoc a štěstí pro celý svět.

Buddhistická pagoda stojí na brněnském tržišti dva roky. Nejvíce návštěvníků přijímá prvního a patnáctého dne v měsíci. Podle vietnamského kalendáře, který se řídí pohyby měsíce. „Otevíráme vždy ráno v sedm hodin a zavíráme v osm večer . Modlím se i několikrát denně, aby Buddha pomohl mně i všem ostatním,“ říká Nguyen Thi, která s provozem svatostánku pomáhá. Plno je i v neděli, kdy tržnici zaplaví stovky drobných prodejců, kteří si sem přijíždějí pro zboží.

Modlitebnu navštěvuje i patnáctiletá Trang Ngueyn Thi Huyen, které ve škole říkají jednoduše Dana. „ Ve Vietnamu jsem odmala chodila do chrámu třikrát měsíčně s rodiči. Sem chodím, když mám čas nebo něco potřebuji,“ svěřuje se Huyen.

Chrám na tržnici se českému oku může zdát přezdobený. Mnoho „obětních“ darů, modlitební mantry a pláště, fotografie zesnulých a všemu dominující tři oltáře s několika sochami zlatých Buddhů. Ty právě prosí Vietnamci o pomoc. „Této větvi buddhismu se říká mahájánový a je typický tím, že má vlastní pantheon bytostí, které se nazývají bódhisattvové. Ti napomáhají ostatním bytostem k probuzení,“ vysvětluje Jana Rozehnalová z Ústavu religionistiky brněnské Filozofické fakulty.