Víc peněz na údržbu chodníků, opravu silnic a na další věci budou mít v rozpočtech města a obce z jižní Moravy. Poslanci včera totiž schválili novelu zákona o rozpočtovém určení daní.

Ta všem obcím v Jihomoravském kraji od nového roku výrazně zvýší příjmy v rozpočtech. „Zvyšuje se podíl obcí na společných daních o necelé procento, což představuje více než čtyři a půl miliardy korun. Novela odstraňuje problematické přechody mezi různě velkými obcemi. Menším se zvyšují rozpočty, čímž dochází ke zmírnění rozdílů,“ řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Rozhoduje počet lidí i rozloha

Až dosud dostávaly obce peníze pouze podle počtu obyvatel. „Nová kritéria pamatují i na celkovou rozlohu,“ podotkl Jakob. Na textu novely pracovala spousta odborníků několik let. „S přípravou jsme začali už přibližně před čtyřmi lety. Jednali jsme především s úředníky, kteří na ni měli nějaký vliv,“ řekl místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech. Podle něj mají peníze obcím zajistit zaplacení veřejných služeb. Proto bylo dřívější rozdělování jen na základě počtu lidí špatné.

„Ani teď to ještě není ideální. Například na Slovensku zohledňují i počet školáků a lidí starších pětašedesáti let. Něco takového bych si představoval i u nás,“ prohlásil Jech. Sdružení proto už teď plánuje zcela nový text zákona. „Od prvního ledna příštího roku se mění daňový systém. Změna daní pro obce znamená výrazný propad. Musíme na to reagovat, novela to už nespraví,“ myslí si Jech.

Jihomoravští starostové novelu vítají a těší se na více peněz.“ „Dostaneme o sedm milionů korun víc. Pro nás to samozřejmě představuje dobrou zprávu. Kdyby totiž prošel původní návrh, tak bychom ztratili čtyři miliony,“ tvrdí blanenská starostka Jaroslava Králová.

Peníze Blansko využije na všední věci. „Není to až taková injekce, která by zacelila všechny rány. Jenom na opravu chodníků bychom potřebovali mnohem víc než těch sedm milionů,“ povzdechla si Králová.

Podobně uvažují i ve Vyškově. „Původně jsme se báli, že získáme méně než dosud. Peníze navíc se u nás rozhodně neztratí. Opravíme za ně chodníky, silnice a vnitrobloky obytných domů,“ vyjmenoval investice vyškovský starosta Petr Hájek.
Nečekaný přísun peněz některé radnice zaskočil. „Úplně přesně ještě nevíme, na co peníze navíc použijeme. Navrhnu asi, abychom je využili na investice a rozvoj města,“ řekl znojemský starosta Petr Nezveda.

Břeclavský místostarosta Pavel Dominik o výrazném přínosu novely přesvědčen není. „Na náš rozpočet to nějaký výraznější vliv mít nebude. Získaná částka není tak vysoká, aby umožnila například rekonstrukci zámku,“ myslí si Dominik.
Šetřit mají hlavně ministerstva

Svaz obcí chce jít ještě dál. „Teď je na řadě reforma ústředních orgánů. Na ministerstvech pořád zůstává spousta nepotřebných lidí. Pravomoci převedli na kraje a obec, takže jsou tam zbyteční,“ tvrdí Jech.

 

Související články: Účetní půjčila na novou silnici, Brno slouží i malým vsím